e-Ticaret, Sosyal Medya

Sosyal Medyada Pazarlama

Günümüzde pazarlama denilince akla sadece birebir iletişimlerle gerçekleşen ticaret gelmiyor. Hatta ilk akla gelen birebir iletişim değil, sanal bir ortam üzerinden verilen reklamlar oluyor. Bu kadar büyük bir pazarda hedef kitlenizi nasıl belirleyeceksiniz, bir ürününüzü veya yazılımınızı nasıl daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz? Konumuzda bunların hepsine değineceğiz.

1) Hedef Kitlenize Nereden Ulaşabileceğinizi İyi Bilin

Öncelikle ürününüzü iyi tanımanız gerekiyor. Eğer sosyal medyada aktif bir kesime yani 12 – 60 yaş arasına hitap ediyorsanız; mutlaka ama mutlaka Facebook, Twitter, Instagram, Google+ gibi mecralarda boy göstermeniz gerekir. Hedeflenen reklam seçenekleri ile onlara ulaşabilir, sayfalara reklam verebilir veya kendi sayfanızı oluşturarak kemik kitle yaratabilirsiniz. Ayrıca sayfalarda her müşterinizle tek tek ilgilenmeniz işinize ne kadar çok sadık olduğunuzu gösterir ve marka bilinirliliğiniz de artar. Zamanla siz müşteriyi değil, müşteri sizi bulacaktır.

2) Trendi Yakalayarak Daha Verimli Çalışın

Eğer sürekli değişen bir ürün grubuna sahipseniz sürekli değişen bir hedef kitleniz var demektir. Bu yüzden trend olan ürünleri ve pazarlama tekniklerini tercih etmelisiniz. Örneğin gençlere hitap eden bir ürün için viral reklamları, orta yaş ve üstü insanlar için ürün grubuna sahipseniz daha çok direkt reklamlara yönelmelisiniz. Trendi yakalamak sosyal medya için de geçerli. Bugün ürün satışı daha çok Facebook’tan Instagram’a doğru kaydı. Buna hemen ayak uydurmanız gerekecektir.

3) Dünya Değişiyor, Siz de Değişin

Hiç beklenmeyen ürünler milyonlar satabiliyor. Bu yüzden 20 yıldır kuru fasulye satıyorsunuz diye hayatınızın geri kalanında da kuru fasulye satmanız şart değil. Yeniliklere, değişimlere her zaman açık olun. Etrafınızdaki ihtiyaçları görmeye çalışın.

4) Doğru Yerde Pazarlama Yapın

Direkt olarak sosyal medya üzerinden örnek verecek olursak; daha çok 12 – 24 yaş erkeklerin takıldığı bir Facebook futbolcu fan sayfası üzerinden el robotu pazarlamaya çalışırsanız adeta hüsrana uğrarsınız. Sayfanın beğenen sayısı 1 milyon diye hemen aldanmayın. Sayfayı beğenen sayısı 5 bin olsun ama sizin hedef kitleniz olsun, 1 milyonluk sayfadan kat ve kat fazla geri dönüş sağlarsınız.

Tagged ,

1 thought on “Sosyal Medyada Pazarlama

  1. Sosyal medyada e-ticaret biraz zor yürüyor dışarıdan görüldüğü gibi değil öncelikle müşteriye ürünün orijinal olduğunu anlatmanız gerekiyor ardından satın alacağı ürünü kendisine geleceği konusunda ikna etmeniz gerekiyor ardından kargo şirketi sizden kapıda ödeme ücreti ve sair fazla ücret alıcak sıkı durum alıcı ürünü teslim almayabilir bu durumda gidiş geliş kargo ücreti ödersiniz
    Ama bir e-ticaret siteniz varsa sosyal medya da var olursanız ve alım yapmak isteyen müşteriyi sitenize yönlendirirsiniz bu konuda benim instagramda butik nasıl açılır yazımı okuyup daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.