Arama Motorları, SEO

Web Sitenizin Tasarımı Google Sıralamasını Etkiliyor

Her şey web sitenizin arkasında yatan kodlarda mı yatıyor? Bu sorunun yanıtı artık “Hayır”. Google sıralamanızı içerikleriniz, düzgün HTML yapısı, açıklama ve keyword bölümlerinin etkilediği kadar kullanıcı dostu tasarımlar da etkiliyor.

Friendly tasarımlar sitede geçirilen süreyi etkiliyor

Google artık sıralamalarında sitede geçirilen süreye büyük bir ölçüde baz alıyor. Aynı içeriğe sahip iki sitede konular üzerinde ziyaretçinin geçirdiği süreler sıralama büyük bir rol oynuyor. Bu yüzden kullanıcının siteniz üzerinde sıkılmadan, aradığı içeriğe tam olarak erişebilmesini sağlamak için friendly yani kullanıcı dostu tasarımlar geliştirmelisiniz.

Kullanıcı dostu tasarımlar nasıl olmalı?

Göz yormayan, açık renkli, beyaz tonunun hâkim olduğu tasarımlar kullanıcılar tarafından genel olarak daha çok beğenilmektedir. Yazının ön planda olduğu, yazıyı okurken akıcılığı sağlayan fontlar sayesinde siteyi kullanım sürenizi artırabilirsiniz. Diğer bir deyişle Comic Sans MS yazı fontuyla sitenizden çok büyük ataklar beklemeyin.

Anasayfada yapılan en büyük yanlışlardan biri çok fazla haber içeriğine yer verilmesi oluyor. Fakat anasayfa amacına uygun kullanılmalı, içerikle ilgili sadece kısa bir özet ve görsel içermeli ve link vermelidir. Anasayfada çok fazla içerikle ilgili detayın bulunması hem sitede geçirilen süreyi azaltıyor, hem de sayfa derinliğini düşürüyor. Bir diğer önemli nokta da logo. Logolar sitenizin kimliğini tanıtır. Akılda kalıcı bir logo her zaman ziyaretçinin bilinç altına yerleşir ve kullanıcı sadakatini artırır.

İlk günlerden reklamlara boğmaya gerek yok

Site sahiplerinin en çok yaptığı yanlışlardan biri de siteyi ilk günlerden itibaren reklamlara boğmak. Günde 100 kişinin girdiği siteden kazanacağınız para ne size yarayacaktır, ne de ziyaretçiye. Bu yüzden hitiniz 1000 tekil hite kavuşmadan aşırı reklamlardan sakının. Siz sadece ziyaretçim nasıl daha rahat bir şekilde içeriğime kavuşur onu düşünün, zamanla mutlaka para kazanmaya da başlayacaksınız. Ziyaretçileri en çok rahatsız eden reklam türlerinden olan pop-up ve splash reklamları kullanmamaya özen gösterin.

Sitenizi tüm tarayıcılarda test edin!

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır derler çok doğru. Sitenize gelen ziyaretçinin hangi tarayıcıyı kullandığını istatistiklerden süzebilirsiniz. Buna göre en çok girilen tarayıcılarda siteniz nasıl görüntüleniyor, farklılıklar var mı bunları kontrol etmelisiniz. Siteniz farklı tarayıcılarda değişik görüntüleniyorsa bu size eksi bir puan olarak yansıyacaktır.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.