İşe Yarar Bilgiler, Wordpress

WordPress En İyi Güvenlik Eklentileri

Bilgisayar korsanlarının son zamanlarda dünyanın en iyi sistemlerinden biri olan WordPress’e karşı daha atak olduğu biliniyor. WordPress sistemi her ne kadar güvenli bir yazılıma sahip olsa da aynı şeyi eklentiler ve temalar için söyleyemeyeceğiz.

Eklenti ve tema kodlamaları tamamen geliştirici kontrolü altında olduğu için WordPress tarafından güvenliği taranamıyor. Hal böyle olunca haberiniz olmadan kurduğunuz tema veya eklenti yüzünden siteniz de saldırılara açık hale gelebiliyor. Yazımız içerisinde size önerdiğimiz güvenlik eklentileri sayesinde sitenizi zararlı yazılımlara karşı korumali hale getirebilirsiniz.

1) Wordfence

Wordfence, WordPress için tasarlanmış en iyi güvenlik eklentilerinden biridir. Dosyalarınızı ve veritabanınızı malware yazılımlara karşı en üst düzeyde korur. Ayrıca botnet saldırılarına karşı trafiğinizi de kontrol altına tutar. Aynı IP’den sürekli olarak bağlanmaya çalışıldığında sizi uyarır. Eklenti de birkaç özellik dışında her şey ücretsiz olarak sunuluyor.

https://wordpress.org/plugins/wordfence/ adresinden eklentiyi sitenize kurabilirsiniz.

2) Bulletproof Security

Bir başka yaygın kullanılan güvenlik eklentilerinden olan Bulletproof Security hem dosya ve veritabanını hem de .htaccess’i koruma özelliğine sahip. Ayrıca siteye giriş yapılan IP’leri de gerçek zamanlı olarak takip edebiliyorsunuz. Bu sayede sürekli olarak sahte girişleri de tespit edebiliyorsunuz. Eklentinin premium özellikleri sayesinde veritabanı işlemlerinizi de kolaylıkla admin panelinden yapabilirsiniz.

https://wordpress.org/plugins/bulletproof-security/ adresinden eklentiye ulaşabilirsiniz.

3) Sucuri Security

Aynı zamanda güvenlik ve denetim firması olan Sucuri tarafından oluşturulmuş bu eklenti sayesinde sitenizin anlık trafiğini detaylı olarak görebiliyor, şüphe duyduğunuz IP numaralarına güvenlik duvarı oluşturabiliyorsunuz.

Aynı zamanda dosyalarınız içerisinde malware yazılım taraması yapma özelliği bulunan bu yazılım ile Dos saldırılarını da tamamen engelleyebilirsiniz.

https://wordpress.org/plugins/sucuri-scanner/ adresinden eklentiye ulaşaşabilirsiniz.

4) All In One WordPress Security & Firewall

İsmi kadar özellikleri de geniş olan ve en çok tercih edilen güvenlik eklentilerinden biri. Site trafiğini an ve an kontrol edebilme özelliği ile şüphe duyulan IP’lere güvenlik duvarı uygulayabilirsiniz.

Ziyaretçinizin ulaşmasını istemediğiniz klasörlere yönlendirme koyabilirsiniz. Ayrıca wp-admin dosya yolunun ismini istediğiniz gibi değiştirerek admin bilgilerinin çalınmasını engelleyebilirsiniz. Veritabanına da sahip çıkan bu eklenti ile gözünüz arkada kalmayacak.

Eklentiyi indirmek için https://wordpress.org/plugins/all-in-one-wp-security-and-firewall/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.