Nasıl yapılır?, Wordpress

WordPress Site Nasıl Hızlandırılır?

WordPress içerisinde birçok eklenti, tema ve kod yapısı içermesi nedeniyle yavaş bir serverda barındığında yavaş bir hıza sahip olabiliyor. Arama motorlarının sıralamada site hızını da algoritmalarına katması sonucu artık site sahipleri de bunun çözüm yolunu aramaya başladılar. Yazımızda WordPress tabanlı sitenizi nasıl hızlandırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Site hızınızı puanlayan sitelerle başlayalım

Hastaya önce teşhis koyulmalı ki ardından tedavi süreci başlasın. Bu sebepten dolayı öncelikle site hızınızı Google Page Speed ile ölçmenizi tavsiye ediyoruz. Hem web, hem de mobil hızlarını bir yere not edin ve hangi sebeplerden dolayı sitenizin yavaşladığına bir göz atın.

Tema seçiminiz en önemli nokta

Sitenizin hızını en çok etkileyen etmenin tema olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden hantal, grafikleri çok olan ve doğru XHTML ve CSS yapısına sahip olmayan temaları kesinlikle tercih etmeyin. Özellikle botlar ile sürekli olarak widget sağlayan temalardan uzak durun.

Önbellek (cache) eklentisi kullanın

Cache eklentileri sayesinde sitenize gelen ziyaretçi uzun SQL sorgularını beklemek zorunda kalmaz. Hazır önbellekte bulunan HTML dosyaları sayesinde sitenizi çok daha hızlı bir şekilde görüntüler. WordPress’te birçok cache eklentisi bulunsa da size önerimiz W3 Total Cache’dir. Bu eklenti sayesinde add expires headers, compression gzip gibi hataları da engelleyebilirsiniz.

CDN ile dünyanın her yerinden sitenize hızlı ulaşılsın

CDN teknolojisi ile sitenizin dünyanın her yerinden hızlı açılmasını sağlayarak hem Google’da hem de Alexa’da hızla ilerleyebilirsiniz. CDN teknolojisini kısaca açıklayacak olursak; örneğin sitenin barındığı yer Ankara olsun, ABD’den sitenize giren bir kişi uzun bir süre bekleyecektir fakat CDN teknolojisi ile site dosyalarınız dünyanın değişik yerlerindeki serverlara kopyalanır. Bu sayede örneğin ABD’den gelen bir ziyaretçi kendisine en yakın olan konumdaki servera yönlendirilir ve siteye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmış olur.

Piyasada CDN hizmeti veren birçok hosting firması bulunmakta, güvendiğiniz hosting şirketi ile bu konu hakkında görüşebilirsiniz.

Wp Smush It ile resimlerinizi optimize edin

Wp Smush It eklentisi sayesinde resimlerinizi daha küçük boyutlu bir hale getirebilirsiniz. Resimlerinizin kalitesinde hiçbir azalma olmaz ve sitenizin yüklenme hızında gözle görülür derecede artış yaşanır.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.