Nasıl yapılır?, Wordpress

WordPress Veritabanı Optimize Etme

WordPress veritabanında yazılar, sayfalar, kullanıcılar, etiketler, arşivler, menüler gibi birçok alan bulunmaktadır. Siteniz yaşlandıkça bu alanlar da ister istemez şişmeye başlar. Gereksiz yere veritabanını yoran ve sorgulama hızını yavaşlatan unsurları çıkardığınızda hem siteniz daha hızlı çalışacak hem de daha stabil bir hale gelecektir. Sitenin hızlanması beraberinde birçok olumlu etkiyi de getirecektir.

Resim, video ve buna benzer dosyalarınız ise veritabanı içerisinde saklanmaz. Bu dosyalar wp-content klasörü altında saklanır. Hosting boyutunuz büyükse bunları temizlemeye de gerek yoktur. Çünkü bu dosyalara sorgu ulaşmadıkça site hızına herhangi bir etkileri de yoktur.

Veritabanınızı gereksiz yere şişiren datalar hangileri?

WordPress kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmak için birçok backup işlemi yapmaktadır. Örneğin sitenize bir yazı yazarken sürekli olarak arka planda taslak olarak kaydedilir. Herhangi bir internet kopması durumunda bu taslak sayesinde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Fakat bu taslaklar giderek artacağı için veritabanında da gereksiz yere alan kaplarlar. Spam yorumlar, arşivler vs. de bu kategoriye katılabilir.

Gereksiz alanları nasıl silebilirim?

Spam yorumlar, çöpte bulunan yazılar ve sayfaları herhangi bir işlem yapmadan, WordPress admin paneli üzerinden silebilirsiniz fakat yazıların eski taslak hallerini silmeniz için direkt olarak veritabanına bağlanmanız gerekecektir. Bunun için SQL bilgisine ihtiyacınız olacaktır. Eğer SQL’e hakim değilseniz WP Optimize gibi veritabanınızı rahatlatacak eklentileri yükleyebilirsiniz.

SQL ile yazı versiyonlarından nasıl kurtulabilirim?

Phpmyadmin veya herhangi bir SQL çalıştırıcı ile WordPress veritabanınıza bağlandıktan sonra SQL kodu çalıştırma alanından aşağıdaki kodu çalıştırın. Bu kod sayesinde tüm yazı versiyonlarından kurtulacak, veritabanınıza rahat bir nefes aldıracaksınız.

DELETE p, r, m
FROM `wp_posts` p
LEFT JOIN `wp_term_relationships` r ON (p.`ID` = r.`object_id`)
LEFT JOIN `wp_postmeta` m ON (p.`ID` = m.`post_id`)
WHERE p.`post_type` = 'revision';

Yazı versiyonları özelliğini nasıl kapatabilirim?

Bunun için tek yapmanız gereken wp-config.php dosyası içerisinde öncelikle define(‘WP_DEBUG’,false) satırını bulun. Bu satırın hemen altına define('WP_POST_REVISIONS', false); kodunu yapıştırdığınızda bundan sonra yazılarınızın versiyonları kayıt altına alınmayacaktır. Bu sayede sorgu hızınız da her zaman en üst düzeyde tutulacak.
Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.