SEO

En yaygın 5 mobil SEO hatası

Özellikle 2015-2016 yıllarında bildiğiniz gibi mobil SEO’nun önemi daha da ortaya çıktı ve Google, bunu site sahiplerinden talep etmeye başladı. Artık mobil SEO uyumluluğu hiç olmadığı kadar önemliyken, webmasterların yaptığı belli başlı yaygın hatalar var. Eğer mobil SEO’dan üst düzey verim alma peşindeyseniz, bunlara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

1. Yavaş site hızı

Page load hızı Google sıralama faktörlerinde çok önemli olsa da, aynı zamanda sitenize girecek ziyaretçilerin sayfalarınızı ne kadar hızlı açtığı da bir o kadar önemli. Google araştırmalarına göre, sayfa ziyaretçilerinin yüzde 53’lük kısmı, eğer site sayfası 3 saniyeden uzun bir sürede açılıyorsa orayı terk ediyorlar.
Sizin amacınız ise mobil sayfaların en azından 1 saniyede açılmasını sağlamak olmalı. Bunun için HTML kodlarını optimize etmeli, CSS veya JavaScript gibi siteyi yavaşlatabilecek şeyleri minimuma indirmek olmalı. Tabii aynı zamanda site veritabanında yer alan fotoğrafların da boyutları yeniden düzenlenmeli, gerekirse küçültülmeli.

2. Engelli dosyalara dikkat

Sitenizde yer alan ve diğer kullanıcıların erişmesi yasaklı olan JavaScript, CSS veya görsel dosyaları sıralamanızı potansiyel olarak düşürebilir. Sitenizin robots.txt dosyasına göz atın ve herhangi bir önemli dosyanın kapalı olup olmadığına bakın. Ardından Google Search Console’a giderek robots.txt dosyanızı test edin.

3. Geçiş reklamları

Sitenizdeki geçiş ve pop-up reklamlarına dikkat etmeniz önemli bir faktör. Eğer açılan bir pop-up reklam tüm siteyi kaplıyorsa, mobil tasarımınızı yeniden gözden geçirmeyi düşünmelisiniz.
Üstelik bunlar sadece SEO’ya kötü etki etmeyeceği gibi, aynı zamanda giriş yapan ziyaretçilerin de tadını kaçırabilir.

4. Oynatılamayan içerik

Sitenize bir video veya multimedya dosyası eklemeden önce bunun site hızını nasıl etkileyeceğini mutlaka kontrol edin. Aynı zamanda videonun tüm cihazlarda sorunsuz çalışabilmesi de önemli. Eğer sitenize animasyonlu bir içerik koyacaksanız da, Google bunun için HTML5 kodlarını önermekte.

5. Kötü mobil tasarım

Tasarımınız da aynı zamanda mobil dostu olmalı. Yani mobil sitenizi, masaüstüne göre değil, akıllı telefonlar veya tabletlere göre düzenleyin.
Mümkün oldukça okunaksız ve küçük fontlardan kaçın, elementler arasındaki boşluğu artırın ve böylece ziyaretçilerin yanlış link ya da butonlara tıklamasını önleyin.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.