SEO

En basit 4 SEO yöntemi

Arama motoru optimizasyonu her ne kadar oldukça komplike bir işlem gibi gözükse de, kimi zaman ‘bir çocuğun’ dahi üstesinden gelebileceği, son derece basit SEO yöntemleri var. Bu basit ipuçlarını dahi uygulayarak sitenizi SEO konusunda bir adım öne çıkarabilir, istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

1. Güvenilir anahtar kelimelere bakın

WordPress siteniz için basit fakat etkili keyword araçları kullanabilirsiniz. SEMRush bunlardan biriyken, bu şekilde sitenizin anahtar kelimelerine bakan insanlara erişebilirsiniz.
Bunun için sitenizin içeriğine, adına ve aranan kelimelerle olan ilişkisine dair anahtar kelimeler seçin. Örneğin, X oyunu adlı bir siteniz var ve Google’da da baktığınızda, bu oyuna dair aramalarda X hileleri öne çıkıyorsa, anahtar kelimelerinizde siz de X hileleri ismini geçirebilirsiniz. Ayrıca sitenizin hâli hazırda öne çıktığı anahtar kelimelere de bakın. Eğer ilk 10 veya 20. Sıradaysanız, üstünde çalışma yaparak kısa sürede birinci sıraya da çıkabilirsiniz.

2. İçeriğinize bakın ve geliştirme yolunu arayın

Sizin niche kelimenize uygun farklı bloglar buldunuz fakat onların yazıları daha mı kusurlu? Daha derine yönelin ve sitenizin değerini artırın. Ayrıca kullanıcılar sitenizin içinde bazı özel terimleri arıyorlarsa, bunlara bakarak daha uygun içerik üretin. Ziyaretçileriniz, sizin kullanmadığınız kelimeleri aratıyorsa, bunlara uygun içerik üretmeye çalışın.

3. Robotlara uygun içerik geliştirin

Site içi gezintiyi kolaylaştırmaya çalışın ve ana sayfadan, diğer sayfalara erişim kolay olsun. Aynı zamanda sitenizin URL’lerini olabildiğince kısaltın. Karışık URL’ler size eksi puan getirecektir. Ayrıca sitenizde yer alan içerikleri de gizlemeyin veya tıklayınca aktif hale gelmesine izin vermeyin. Bu Google açısından da olumsuz olarak değerlendirilecektir.

4. Düzenli ve dolu içerik üretin

Ne kadar teknik yönlerle ilgilenirseniz ilgilenin, başarılı bir SEO’nun asıl anahtarı ‘doğru ve başarılı içerik’ üretmekten geçer. Yani her şey bir yana, içerik bir yanadır. Bu sebeple değerli niche kelimeleri seçip, içeriğinizi buna göre inşa edin. İnsanları tıklatmaktan çok, sitenizde zaman geçirmelerini hedefleyin ve bunun için de düzenli olarak, fazla aralar vermeden kaliteli-uzun içerikler üretmeye bakın.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.