Wordpress

Comet Cache Ayarları ve Kurulumu

Cache eklentilerini ele alacak olursak hiç de yabana atılmayacak harika bir eklenti olduğunu söyleyebilirim. Detaylı değil de normal ayarlamalarını bile hızlıca yaptığınızda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Sitenizin hızlı yüklenmesi de gerçekten google sıralamalarını doğrudan etkileyebiliyor. Rakip analizi yaptığınız sitelerin hız bakımından bile önüne geçseniz gerçekten büyük bir artık puan kazanabilirsiniz.

Cache eklentileri hakkında birçok inceleme mevcut. Farklı farklı sonuçlar çıkıyor. Ama listelerde sürekli yer alan bir eklentidir Comet Cache. Oldukça da etkili olduğunu söyleyebilirim, hele ki siteniz bu eklentiye uyumluysa.

Nasıl yani, uyumluysa ne demek?
Aslına bakarsanız en iyi cache uygulaması sitenize aynı şekilde yüksek etki sağlayamıyor. Burada sitenizin nerelerde eksiği olduğu ve yükleyeceğiniz cache eklentisinin sizin eksik olduğunuz yerlere ne kadar etkili olduğuyla çok çok alakalı bir durum. Bu nedenledir ki; bence her cache eklentisini en iyi ayarlamalarıyla sitenize kurup sonuçları kontrol edip farklı bir cache eklentisini de kurup denemenizde fayda var.

Konumuza dönecek olursak; Comet Cache eklentisi WebSharks’ın ücretsiz bir eklentisidir. Tabiki ücretli Pro sürümü de mevcut. Biz yazımızda ücretsiz olanı işleme alacağız. Kullanımı oldukça kolay ve basittir. WordPress cache eklentilerinin bazen akıl almaz derecede karmaşık olmasını göz önüne alırsak gerçekten iyi bir özellik olduğu söylenebilir.

Öncelikle kısa ve kolay yoldan eklentiyi nasıl kurup çalışmasını sağlayabiliriz ondan bahsedelim.

-Eklentiler> yeni ekle > arama kısmından Comet Cache arayıp, bulup, kurup, etkinleştiriyoruz.

-Ekentinin ayarlamaları için sol panelden Comet Cache bulup girebilirsiniz veya eklentiler sayfasından Comet Cache bulup settings/ayarlar deyip ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

1. Cache’yi etkinleştiriyoruz. “Yes, enable Comet Cache

Evet bu işlemi yapıp önbelleklemeyi etkinleştirdiğimizde kurulumun %80’i bitmiş oluyor. Ne kadar kolay değil mi?

2. Sayfanın altından “Save All Changes” deyip tüm değişiklikleri kaydediyoruz.

3. Son olarak sayfanın sağ üst kısmından “Clear” deyip önbelleği temizliyoruz.

İşte hepsi bu kadar. Diğer detaylara hiç girmeseniz bile oldukça etkili bir cache sistemini websitenize kurmuş oluyorsunuz. Bu yazımızda ayrıca WordPress Cache Nasıl Kurulur? sorusunu da bir örnekle cevaplamış olduk diyebiliriz.

Cache eklentimiz genel anlamda kullanılmaya hazır. Bunun haricinde ekstra ayarları da bünyesinde barındırıyor. Daha gelişmiş bu seçeneklerde neler var bunlara bakacak olursak;

 • Otomatik Önbellek Temizleme
 • Önbellek Dizini
 • Önbellek Sona Erme Süresi
 • Client-Side Cache
 • GET isteği
 • 404 İsteği
 • Feed Önbellekleme
 • URL Hariç Tutma
 • HTTP Yönlendirmeleri Hariç Tutma
 • Kullanıcı-Aracı İstisnaları
 • Apache Optimizasyonları
 • Tema / Eklenti Geliştiricileri
Tagged , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.