Genel, Mobil

Jailbreak Nedir? Ne işe yarar?

Telefon yazılım üreticileri Apple’ın iOS ve Google’un Android’i olsun yazılımlarını daha güvenli tutmak adına bazı sınırlandırmalar yapıyorlar. Jailbreak’te tam bu noktada devreye giriyor. Jailbreak Nedir? Ne işe yarar? En kaba tabirle; mobil işletim sistemlerinin getirdiği kısıtlamaları kaldırmaya yarıyor diyebiliriz. Tabii jailbreak sadece iOS işletim sistemine yani iPhone, iPad gibi cihazlara yapılabiliyor.

Android için jailbreak değil root isminde bir kırma işlemi yapılıyor.

Jailbreak ın kelime anlamı zaten firar. Yani kısıtlamalardan bir nevi kaçış için kullanabileceğiniz bir kırıcı aparat. Yalnız bu jailbreak işlemi zannettiğiniz kadar kolay değil. Bilmeyen birisi iseniz uyguladığınız cihazı çöp haline getirebilme niz mümkün. Sonra jailbreak zararları ve jailbreak nasıl kaldırılır aramalarını çokça yapıp saç baş yolmak zorunda kalabilirsiniz.

Öyle paralı uygulamaları ücretsiz bir şekilde indirip kullanabileceğiniz bir platform değildir. Kendine has bir uygulama mağazası bulunur ve adı da Cydia‘dır.

Jailbreak Nedir? Ne işe yarar?

Her iOS işletim sürümü için farklı bir jailbreak yayınlanır. İşlemi yaptıktan sonra cydia uygulama mağazasından kendinize uygun bir çok uygulamayı bulabilirsiniz. Ancak burada unutmamanız gereken sistemin güvenliğinin eskisinden daha kötü olduğudur.  Jailbreak yapmadan önce 3 sefer düşünmenizi tavsiye ederim. Ama ille de ihtiyacı olanlar için mutlaka yapılması gereken bir araç olduğunu da söylemek mümkün. elinizde eski bir iPhone varsa bunun üzerinden jailbreak denemeleri yapabilirsiniz. Jailbreak Nedir? Ne işe yarar? öğrendiğimize göre şimdi de diğer jailbreak tabirlerine göz atalım.

Cydia nedir?: iOS cihazlara yapılan jailbreak işleminden sonra kullanılan uygulama mağazasına verilen isimdir.

Tweak nedir?: Türkçesi çimdik olarak çevriliyor. Jailbreak yükledikten sonra cydia üzerinden indireceğiniz uygulamalara verilen isimdir. Kodlamaya meraklıysanız Android Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Tagged , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.