Genel, İşe Yarar Bilgiler

Melek Yatırımcı Kimdir? Nedir? Nasıl Olunur?

Bir projeniz var ancak gerçekleştirebilmek için paranız yok. Fikrinizi iyi buluyor başarılı olacağını düşünüyor ancak sermayeyi nereden temin edeceğim diye düşünüyorsanız işte tam burada Melek yatırımcı devreye giriyor. işte giriş cümlelerimizden de anlayacağınız üzere Melek yatırımcı, projesi olan ancak sermayesi olmayan kimselere kendisi de projeye bir nebze güvenmesi şartıyla maddi destek vermesidir. Melek yatırımcı kimdir? sorusunun en temelde örnekle açıklaması budur.

Melek Yatırımcı Kimdir?

Biraz yüzeysel yani kısaca tanımlamanın ardından biraz daha derine dalalım. Charlie’nin melekleri gibi girişimcilerin melekleridirler. Melek olmalarındaki asıl konu yüksek risk barındıran projelere şans verme potansiyelleri olduğu içindir. Melek yatırımcılar aslında projelere sadece maddi destek değil bunun yanında tecrübelerini iş bağlantılarını ve çevrelerini de sunarlar.

melek yatırımcı kimdir

Türkiye’de Melek yatırımcı sayısı oldukça azdır. Çok fazla Melek yatırımcılık anlamında destek veren kişi bulmak zordur. Bu nedenle Türkiye’de bir melek yatırımcı bulmak istiyorsanız, Melek yatırımcı nasıl bulunur diyorsanız biraz daha fazla emek vermeniz veya projenizin daha az risk barındırması gerekmektedir.

Rakamsal olarak Türkiye’de Melek yatırımcıların sağladıkları destek 10 milyon dolar seviyesindeyken Amerika’da bu rakamlar 23 milyar dolar seviyelerine kadar çıkıyor. Avrupa’da da yaklaşık olarak 5 milyar dolar civarında 1 yıllık yatırım söz konusudur.

Melek yatırımcı öncelikle sizin projenize, sonrasında da size çok fazla güvenmek ister. Projeye ne kadar hakim olduğunuzu ve ne kadar ilgilenebileceğinizi görmek ister ve bu konuda gözleri arkada kalmamalıdır. Bununla ilgili Türkiye’de bulunan Melek yatırımcı şirketleri vardır oralara gidip fikrinize destek arayabilirsiniz.

Melek Yatırımcı Nasıl Olunur?

Melek yatırımcısı kimdir sorusunun cevabını bulduysak belki aramızda Melek yatırımcı nasıl olunur sorusuna yanıt arayanlar da olabilir. Aslına bakarsanız bu sorunun cevabını siz kendiniz de verebilirsiniz. Çünkü dileyen, isteyen herkes aslında riskleri göze aldığı sürece Melek yatırımcısı olma potansiyeline sahip. Biraz daha profesyonel bir şekilde ele alacak olursak; Melek yatırımcılar genelde grup olarak çalışırlar ve birlikte yatırım yaparlar. Bu sayede risklerini paylaşmış olurlar.

Tabii bir genel kurul gibi aralarında bir lider olması gerekir. Buna göre toplantılarla yatırımlarına yön vermeye çalışırlar. Her işte olduğu gibi Melek yatırımcılığına başlangıçta da bir başka Melek yardımcısı ile birlikte hareket etmek icab eder. Çünkü bu sayede boşa verebileceği bir çok riskli karardan birkaç ufak tecrübeyle kurtulabilir. Türkiye’de çok fazla yaygın olmasa da belli başlı Melek yatırımcı birlikleri bulunuyor. Bunlarla birlikte hareket etmeye çalışılabilir tabii herkese alırlar mı Nasıl şartlar ararlar bunu yüz yüze görüşmek gerekir. Risk etmeye hazır bol paranız varsa Melek yatırımcı olmak için de çok fazla sebebiniz olabilir açıkçası.

Sanırım bu yazımızla melek yatırımcı kimdir, nedir, ne işe yarar sorularının kısa kısa cevaplar bulduk. Umarım beğenmişsiniz, tatmin edici cevaplar almışsınızdır.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.