Web

Torrent Nedir? Ne işe yarar? Seeding nedir?

İnternetin olmazsa olmaz önlerinden birisi download’tır. Download da da en önemli etmen hızdır. Çok fazla kullanıcı olduğundan dolayı nereden nasıl hızlı dosya indirebileceğimiz konusu her zaman araştırılır. İşte burada Torrent nedir ne işe yarar? sorusu ve verilecek cevapları aramamız gerekiyor.

Torrent nedir ne işe yarar?

Torrent aslında bir dosya uzantısıdır ve .torrent olarak adlandırılır. Torrent yazılımlarıyla kullanıcılar kendi bilgisayarlarında bulunan herhangi bir veriyi birbirleriyle paylaşabilirler. Yani torrent, herkesin kendi bilgisayarında bulunan film, müzik gibi dosyanın sadece bir yazılım sayesinde internet üzerinden paylaşılabilmesidir. Kullanıcılar birbirlerinin bilgisayarında bulunan verileri internet’te aramaya gerek kalmadan paylaşabilir.

Bu tarz dosyaların paylaşılan bilmesi için öncelikle torrent yazılımı indirilip kurulur. Sonra izin verilen dosyalar torrent üzerinden ihtiyacı olan herhangi birine gitmek üzere internete açık hale getirilir. İnternet üzerinden aradığımız dosyalar sunucu üzerinde barındırılır ve kullanıcı yoğunluğuna göre hızı düşer. Torrent her bilgisayara bir sunucu gibi kullandığı için çok daha hızlı bir veri transferini gerçekleştirebilir. Bu nedenle de çok fazla tercih edilen bir dosya indirme metodudur. Üstelik dosya indirirken bile indirdiğiniz kadarını bir başkasıyla paylaşabilmenizi mümkün kılar.

Torrent nedir ne işe yarar

Burada bir diğer önemli nokta ise torrent dosyalarıdır. çünkü bir başkasının bilgisayarında bulunan veriyi erişmek için bu torrent dosyasını elinizde olması gerekir. İndirmek istediğiniz her şeyin de torrent dosyası farklıdır. Bu nedenle torrent siteleri olmuştur. Bu torrent sitelerinde üyeler kendi bilgisayarında olan dosyaları torrent dosyası oluşturarak paylaşırlar. En iyi Türkçe torrent siteleri yazımıza göz atabilirsiniz. Türkçe torrent sitelerini sıraladık.

En çok kullanılan torrent programı nedir?: µTorrent
Torrent indirmek yasak mı?: Hayır, herhangi bir yasaklık söz konusu değil. Ama paylaşılan dosylardan kullanıcılar kendileri sorumludurlar.

Torrent indirme hızı: İlgili torrenti paylaşan kişi sayısı ne kadar çok olursa, torrent hızı da o denli yüksek olur. Torrent yavaş indirme sorunu da bu şekilde çözülebilir.

Torrent seeding nedir?: Torrent dosyasını paylaşan kişi demektir. Seed sayısı ne kadar yüksek olursa o kadar hızlı indirebilirsiniz. Seed zaten tohum, çekirdek olarak türkçeye çevriliyor. Buradan da aslında birçok çekirdek bilgisayarın internette belli bir dosyayı birbirleriyle paylaşma esasına dayalı olduğunu anlaşılabilir.

Torrent Nasıl Çalışır?: Torrentin çalışma mantığını en iyi sayfamızdaki görsel anlatıyor. Bilgisayarların birbirlerinden veri indirmesi temellidir. Bir tarafta sunucu bazlı ağ diğer tarafta da torrentin kullandığı eşler arası ağ modeli görünüyor.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.