Wordpress

WordPress Görünüm Tema Düzenleyici Yok, Nasıl Geri Gelir?

Wordpress Görünüm Tema Düzenleyici Yok

Bir sebepten wordpress panelinizdeki görünüm sekmesi altında bulunan tema düzenleyici kaybolmuş olabilir. Bunu kaybedip geri getirmek aslında sizin elinizde. Yani bu kaybetme olayını muhtemelen yine siz yaptınız veya sitenizi kontrol etmek için verdiğiniz bir WebMaster arkadaşınız yaptı. Genellikle güvenlik önlemleri için bu gizleme yapılıyor. Şimdi yazımızda wordpress görünüm tema düzenleyici yok, nasıl geri getirebilirim, bunun cevabını öğreneceğiz. Öğrendikten sonra ve değişiklik işlemlerinizi yaptıktan sonra tekrardan kod düzenleyiciyi görünmez yapmanızı öneririm.

Wordpress Görünüm Tema Düzenleyici Yok

Sitenize çok saldırı yapılıyorsa veya güvenlik ihlalleri nedeniyle bazı değişiklikler fark ettiyseniz wordpress güvenlik anlamında ilk akla gelen değişiklik tema düzenleyiciyi görünmez yapmak oluyor. WP-admin panele girildiğinde tema düzenleyiciyi göremiyorsunuz.

Bu değişikliği wp-config.php dosyası üzerinden yapıyoruz. Bu dosyaya bir kaç farklı şekilde ulaşabilirsiniz. İster Filezilla gibi FTP programları üzerinden site dosyalarınıza ulaşın, isterseniz de cpanel üzerinden dosya yöneticisi kısmından wordpress dosyalarınıza ulaşın. istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz hangisi kolayınıza geliyorsa buradan dosyalarınıza ulaşıp wp-config.php dosyasını bulun.

WordPress Görünüm Tema Düzenleyici Yok Nasıl Düzeltilir?

Cpanel’e girdiğinizde veya ftp programı üzerinden web sitenize bağlandığınızda public_html dosyasını göreceksiniz. Cpanel üzerinden giriş yapıyorsanız en üst kısmında dosya yöneticisi ardından açılan sayfada sol kısımda public_html dosyasına tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Public_html dosyasına giriş yaptığınızda wordpress’inizin yüklü olduğu ana dizin karşınıza gelecek. Wp-admin, wp-content, wp-include isimli klasörleri görmeniz lazım. İşte burası ana dizin.

wordpress görünüm tema düzenleyici geri getirme cpanel

Hemen anadizin üzerindeyken wp-config.php dosyasını bulup üzerine tıklıyoruz. Cpanel’deyseniz üzerine tıkladığınızda yukarıda düzenle kısmını göreceksiniz. Tıkladığınızda açılan sayfada edit linkine tıklaıp düzenleme panelini açmış olacaksınız. Yani wp-config.php dosyasının içerisine girip kodları görmüş olacaksınız.

Şimdi burada aşağıdaki kodu bulmanız gerekiyor. Kod ne anlama geliyor? hangi değişikliği yaptığınızda tema düzenleyici açılır, hangi değişikliği yaptığınızda wordpress görünüm tema düzenleyicisi kaybolur bunu öğreneceğiz. FTP programları ile giriş yaptıysanız yine public_html dosyasına giriş yapacaksınız veya direk karşınıza ana dizin çıkacak. Ana dizin neresiydi az önce yukarıda belirtmiştim. Ana dizinde wp-config.php dosyasını bulduğunuzda bilgisayarınıza indirin ve notepad++ isimli bir düzenleyiciyle açın veya yine FTP panelde dosyayı bulup sağ tıkla düzenle diyebilirsiniz. Yine düzenleme panelinden aşağıdaki kodu bulup ilgili değişikliği yapmanız gerekiyor.

İlk olarak görmeniz gereken kod bu. Yani true denildiğinde Tema düzenleyiciniz kayboluyor.

<define( ‘DISALLOW_FILE_EDIT’, true );

True kısmını aşağıdaki gibi false yaptığınızda Tema düzenleyicinin tekrar görünür olduğunu göreceksiniz. (Tabi bu değişikliği yapıp kaydetmeniz gerekiyor.)

<define( ‘DISALLOW_FILE_EDIT’, false );

Aslında gayet basit. Verilen adımları dikkatli bir şekilde yerine getirdiğinizde, ilgili değişikliği yapıp dosyayı tekrar kaydettiğinizde, wordpress görünüm tema düzenleyici yok nasıl geri getiririm’in cevabını bulmuş oluyorsunuz. Resimli anlatım yapmaya gerek duymadım. Cpanel veya ftp programı üzerinden sitemize giriş yaptığınızda yukarıda bahsettiğim adımları izleyerek kolay bir şekilde kodu düzenleyebilirsiniz. Ancak şöyle bir uyarıyı da yapalım;

Uyarı: wp-config.php dosyası biraz hassas bir dosyadır. Yanlış düzenleme veya kaydetme işlemi yaptığınızda siteniz açılmaz. Bu nedenle değişiklikten önce mutlaka bu dosyanın bir yedeğini alıp kenara koyun. Bir hata yapıp siteniz açılmaz olursa yedeğinizi tekrar yükleyip sorunu çözebilirsiniz.

Kod düzenleme işlemini yapıp ilgili dosyayı tekrar kaydettiğinizde; wordpress yönetim paneline girip, tema düzenleme kısmı gelmiş mi gelmemiş mi kontrol edebilirsiniz.

Hepsi bu kadar! Umarım size yardımı olur.

Tagged , , , , ,

3 thoughts on “WordPress Görünüm Tema Düzenleyici Yok, Nasıl Geri Gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.