Backlink, Genel, SEO

Filtreden Nasıl Çıkılır

Birçok kişi yanlış veya gereksiz seo yaparak çeşitli filtrelere girmektedir. Bizde bu yazımızda filterden çıkmanın yollarını daha doğrusu filtrede kalma sürenizi azaltmanızı sağlayacak önerileri göreceğiz. Olabildiğince kısa ve anlaşılır anlatmaya çalışacağım.

Anahtar Kelime Yoğunluğunu Ayarlama

Bu konyu size bir örnekle açıklayalım; bir site düşünün bir download sitesi, bu site incelendiğinde indir kelimesinin yoğunluğu aşırı fazladır. Anlayacağınız bu sitede anahtar kelime olarak; oyun indir, film indir, program indir, indir… gibi indir kelimesi çok fazla sayıda yer almakta. Yani bu sitenin filtreye girmesi gayet normal çünkü; her kelimede indir var.

Bu gibi durumlarda indir kelimesinin yoğunluğunu azaltmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

Backlink Faktörü

Backlink alırkende dikkat etmeniz gerken unsurlar;

  • Kaç farklı kök domainden backlink aldığınız önemlidir.
  • Sürekli bir anahtar kelime üzerinden link alırsanız bu yanlış olur. Yukarıdaki örneketen açıklamak gerekirse; bu site sürekli olarak indir kelimesinden link alırsa filtreye girebilir. Yani seo dilinde anlatmak gerekirse Anchor text çeşitliği olması gerekir.

Özellikle bir daha söylemem gerekirse anchor text çeşitliliği filtereye girmede önemli bir etkendir. Bu gibi durumlardada backlink lerinizi kesinlikle silmeyin. Bunun yerine backlink almaya devam edin ancak sürekli farklı kelimelerden almaya dikkat edin. http://www.opensiteexplorer.org/ sitesindende anchor text çeşitliliğinizi görebilirsiniz.

İçeriğinizi Güncelleyin

İçerik güncelleme sitenizin botlar tarafından çabuk görülmesini sağlar. Yani sitenizin filtreden çabuk çıkmasını istiyorsanız bunu yapmanız gerkmektedir. Bunu yapmadan önce kesinlikle anhatar kelime yoğunluğunuzu ayarlamalısınız, aksi takdirde pek bir işe yaramayacaktır. Zaten bunu yapmamızdaki amaç değişikliklerimizin çabuk görülmesini sağlamaktır.

Kalan konuları maddeler halinde verelim;

  • Hit ve link dengelemesini yapmanız gerkmektedir. Bu konu yüzüden birçok site filtreye girmektedir. Yani sitenizin hiti arttıkça mutlaka backlink sayınızda artmalıdır. Az hit alan sitenin bilerce backlink i olursa bu sitenin filtreye girme ihitimali yüksektir.
  • Sadece anasayfaya alınan linklerde siteyi filtereye sokabilir. Google şöyle düşünür; bu site bukadar güvenilirse bu kadar link alıyorsa alt sayfalarınada link almalıdır diyerek sitenizi filtreye alabilir.

Bu yazının tümünü özetleyecek olursak; doğal olmayan seo dan kesinlikle kaçının. Google der ki; ben sitenize seo yapıldığını anlamamalıyım. Buradan anlayabilirsiniz. Yani seo daki her türlü dengesizlikten kaçının.

Tagged , , ,

5 thoughts on “Filtreden Nasıl Çıkılır

  1. bu tamamen anlamsız anahtar kelime seçiminle alakalı bi konu.
    mesela siten şahsi olsaydı ve isine duyarlı site yapsaydın sorun olmazdı ama genel bi site mesela; mobilya yada alışveriş gibi sitelere isimle seo uygulamaları yaptığın için sendbox’ a girmişsindir. Ayrıca sendbox olayı çok çeşitlidir. Belkide başka bi durum için girmişssindir sendbox’ a mesela siten yeniyse ve cok sık aralıklarla sürekli seo kastıysan buda sendboxa düşme nedenidir. Domainin kaç Yıllık ?!

  2. teşekkürler güzel yazı olmuş. Bizde şuan benzer bir olayla karşı karşıyayız. Site bunndan 6 ay önce ön muhasebe programı kelimesinde 2 sayfadayken birden gerildik ilk 66 sayfada bile çıkmıyoruz. Google ye konuyla ilgili mail attığımda ise bana elle ayarlanmış bir filtre olmadığını söyledi. Bu sorundan nasıl kurtulabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  3. Düzenli çalışmaya devam etmeniz lazım. Bu sorun çok yakın bir zamanda yani kasım-aralık 2011 civarında olduysa yeni bir güncelleme yapılıyor şu an. Dalgalanmalar başladı. Bunun tam sonuçlanmasını beklemek gerekiyor. Sonrasında yine aynı sorun varsa, bu sorunu meydana getirebilecek ne yaptığınızı düşünmelisiniz. Çünkü bu işi en iyi siz biliyorsunuz. Siteniz hakkında çok fazla çalışma yaptırdıysanız (5k blog, forum vs gibi) bunlardan kurtulmanız lazım. Kurtulamıyorsanız bunların siteniz genelinde çalışmalara bakıldığında daha asgari seviyelere indirmeniz gerekecek. Bu da zamanla yapabileceğiniz bir olay.

  4. Kesinlikle güncelleme çok önemli, ancak özellikle ürün bazlı sitelerin güncelleme kısıtlılığı nedeniyle durumları oldukca zor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.