Wordpress

WordPress sitelerinize bilgi yarışması

Pek çok webmaster için gerek eklentileriyle gerekse fazla arayüzü bulunması sebebiyle çercih sebebi olan wordpress blog sayfaları hakkında çok sorulardan bir tanesi de ziyaretçilere bilgi yarışması tarzı bir sunum hazırlamakla alakalı.

Bu yazımızda wordpress tabanlı bloglarınıza bir eklenti sayesinde sitenize nasıl bilgi yarışması bölümü eklenir ona değineceğiz. WordPress kullanımı kolay, gerek editörlerine gerekse site sahiplerine tanıdığını çeşitlilik sayesinde son yılların vazgeçilmezi.

Sizinde kendinize ait wordpress tabanlı bir websiteniz var ve sitenize bilgi yarışması eklemek istiyorsanız. Çok sorduğunuz sorulardan bir tanesi “WordPress bilgi yarışması plugini mevcut mudur?” ise doğru yerdesiniz.

WordPress.org resmi sitesi üzerinden ;

http://wordpress.org/extend/plugins/quizzin/

Quizzin adlı eklentiyi indirebilirsiniz. Kullanıcıya sunulan arayüzü pek bi sade olsada geliştirilebilir olması sayesinde istediğiniz tarzda bir görünüm katmanız mümkün kılınmış. Eklentinin kurulumu diğer bir çok eklenti gibi, wp-content klasörünüzün içinde ki plugins klasörünün içine eklenti dosyalarını yüklemenizi gerektiriyor. Upload işleminiz tamamlandıktan sonra WordPress admin panelinizden eklentiler bölümünden Quizzin eklentisini aktif edip işin can alıcı bölümüne geçiyorsunuz.

WordPressde ( Quizzin ) nasıl bilgi yarışması hazırlanır?

Ayarlar kısmından Bilgi yarışması ayarları sekmesi geldiğinizi gördüğünüzde başarıyla modülünüzün kurulumunu tamamlamış olursunuz. Ayarlar sekmesinden add new quiz ( yeni yarışma oluştur ) kısmına tıklayarak bilgi yarışmanızın adını girmeniz gereken bölüme ulaşırsınız. Bu bölümünü de arkada bıraktıktan sonra karşınıza gelen Soru ekle ( add questions ) kısmından sorularınızı ve yanıtlarınızı ekleyebilirsiniz. Eklentinin güzel bir özelliği sorunun yanıtıyla ilgili ipucu girebiliyor olmanızdır. soru eklerken bu özelliği kullanmak isterseniz bu özellikten faydalanabilirsiniz.

wordpress quizzin eklenti yönetim paneli görüntüsü

Peki bilgi yarışmasına soru nerden bulacağım ?

Kendi sorularınızı yaratmanız sizin açınızdan zor ise veya yeterli zamanınız yok ise size birkaç ip ucu; Mynet, hocam gibi pek çok platform üyelerine bilgi yarışması imkanı sunmaktadır. Buralarda ki soruları kopyala yapıştır metoduyla veritabanınıza ekleyebilirsiniz.

Peki sayfada nasıl göstereceğim ;

Admin panelinizden Quizzin eklentisinin ayarlar sekmesine tıkladığınız da ; Eklediğiniz bilgi yarışmasının ismine tıkladığınızda hemen alt kısımda şöyle bir ibare belirecek [Quizzin=1] bunu gerek yeni bir sayfa oluşturarak gerekse bir içerik ekleyerek sayfalarınıza ekleyebilir sizde kullanıcılarınıza wordpress üzerinden bilgi yarışması hazırlayabilirsiniz.

Bu arada bu eklenti hakkında problem yaşayanlar veya daha detaylı bir kullanım öğrenmek isteyenler dmry’nin yazdığı konudan faydalanabilirler.

Tagged , , , , ,

2 thoughts on “WordPress sitelerinize bilgi yarışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.