Web

En çok tercih edilen alan adı uzantıları

VeriSing araştırmasına göre alan adlarının sayısı 220 milyon seviyesini aştı. Sırf haziran ayından bu yana bakarsak 4.9 milyon yeni site yayın hayatına başlamış. Alan adı piyasası bu kadar hareketli iken alan adı uzantıları arasında da bir rekabet var gibi görünüyor. Bu rekabet aslında kullanıcı bazlı. Yani tercih meselesi veya aradığı ismi bulabildiği en uygun uzantı şeklinde işlediği için böyle bir rekabet söz konusu aslında.

Burada bir diğer konu da ülkelerin alan adı uzantısı ve satış rakamları. Burada ilginç bir nokta var. Onu birazdan bahsedeceğim. Fakat şimdi ülkelerin alan adı uzantılarının satış oranlarından bahsedeyim. de, uk, eu gibi alan adları da sadece kendi dillerinde ve kendi ülkelerinde kullanılmıyorlar. Bu uzantılar da epey rağbet görmeye başladı. Önceki yıla nazaran %9,7 lik bir artış söz konusu. Bu tür ülke alan adı uzantılarına sahip sitelerin de sayısı 86.9 milyon rakamlarına ulaştı.

Şimdi en çok rağbet gören alan adı uzantılarına göz atalım. Listeye ilk 10 uzantıyı alıyoruz. Liste ve daha önemlisi de sıralama şu şekilde;

.com, .de, .net, uk, .org, .info, .tk, .nl, .ru, .eu

liste ve sıralama böyle. Burada şaşıracak birşey yok gibi görünse de ikinci sırada .de (deutschland – almanya) olması oldukça şaşırtıcı. Alman alan adı uzantısına gösterilen rağbet bakalım daha da ileri gidebilecek mi. Yani bu çok zor denilebilir fakat bana sorsanız .net uzantısını da geçmesi düşük bir ihtimal derdim. Ama oluyor işte. Bu listeye baktığımızda bir diğer ilginç olay da şu ki .tk (Tokaleu) uzantısı. Bu uzantı ülkemiz piyasası için çok yeni. Birkaç sene evvel satışlarına başlandı.

Tokaleu, 1500 nüfusa sahip ve Avustralya civarında bulunan bir ada. Hane başı hesap yaptığımızda ise çok ilgiç bir rakam var tabiki. 🙂 Hane başına 4 milyon site düşüyor. Bu uzantının tercih edilmesinin sebebinin başlıca sebebi fiyatının düşük olması. Böyle olunca da özellikle zararlı sitelerin tercih ettiği bir uzantı haline geldi denilebilir. Bunu da McAfee araştırmasına dayanarak söylüyoruz. Bu uzantıyı kullanan dolandırıcılık ve spam içerikli sitelerin oranı normalden 2 kat daha fazlaymış.

Bir diğeri de .ru (Rusya) alan adı uzantısı. Listeye 9. sıradan giriş yapmış. .eu (europe – Avrupa Birliği) uzantısını geçerek sıralama almış. Burada da Rusya’nın kiril alfabesini de desteklemesi tabiki önemli bir rol oynuyor.

Bir dipnot ile de .com ve .net alan adı uzantısına sahip site sayısını verelim. 112 milyon! Tüm site sayısı 220 milyon ise bu rakam internet piyasasının yarısın .com ve .net oluşturuyor demektir.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.