Adsense, Arama Motorları, İşe Yarar Bilgiler

Google Adsense ve Niche kavramı

Google pek çoğumuzun bildiği üzere ; adsense bölümü üzerinden site sahiplerine yayıncı olma fırsatı vermekte. Pek çoğumuz Google kazançlarımızı arttırmak yoksa bile kazanç sağlamayı hedefleriz. Google reklam yayıncılığı konusunda kuralları çok sıkı tutmakta ve bu sebeple pek çok yayıncının haklarını gerek göstererek elinden almakta.

Ülkemizde reklamcılığa yapılan yatırım ve bilinçli ziyaretçi toplumu henüz oluşmadığı için ülkemizde ki yayıncı gelirleri diğer ülkelere nazaran daha düşük. Bu sebepler ışığında sizlerde adsense den kazancınızı arttırmak yoluna gidecekseniz bu konuda ki en önemli konulardan birisi olan niche kavramını araştırmalısınız.

Nedir bu Niche?

Niche dediğimiz kavram alt kategorileri amaçlayan gerek seo gerekse belirli bir kesime hitap etmesi sebebiyle kısıtlı içeriği sayesinde web site sahiplerini genel kategorilerden daha az uğraştırarak reklam veren – yayıncı arasında ki bağı kurmanızı sağlar.

Örneklerle ifade etmek gerekirse ;

Bir yumurta fabrikası düşünelim ve reklam konusunda yatırım yaptığını ele alalım. Niche dediğimiz siteler için örnek vermek gerekirse ;

Ciftsariliyumurta.com alan adı tercihi bu site için oldukça el verişli bir site olacaktır. Seo çalışması bakımından pekte uğraştırmayacak hele birde özgün içerik girmeniz durumunda Google da yapılacak “çift sarılı yumurta” kelimesinde birinci sırada çıkmanızı sağlayacaktır. Böylece sitenize gelen ziyaretçi az da olsa ilgili reklamlara tıklayacak ve böylece reklam verenin sayfasıyla buluşacaktır. Kısacası adsense’in sizden istediğini siz bir yayıncı olarak yerine getirmiş olacaksınız.

Bu tarz site açılmasında ki en temel unsur sizlerin arama hacmi yüksek kelimeler seçmenizdedir. Tabiki diğer önemli bir unsur ise Google daki kelime rekabeti olacaktır. ”google keyword tools kullanımı” konusunda bilgi sahibi iseniz yapacağınız basit bir araştırma sonucunda sizlerde Google adsense aracılığıyla güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.