Arama Motorları

PageRank Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlere PageRank’ın önemini ve mantığını anlatacağız. Öncelikle “PageRank Nedir?” sorusunun cevabını arayarak başlayalım yazımıza.

PageRank Nedir?

PageRank, Google arama motorunun sitelere 10’luk bir sistem üzerinden verdiği sayfa değeridir. Kendi geliştirdiği ve sürekli geliştirerek sayfaları ranklamaya çalıştığı bir sistemdir.

PageRank Ne İşe Yarar?

Herhangi bir pagerank değerinizin olması (PR N/A ve 0 hariç) sitenizin google tarafından sevildiğini ve değer verildiğini gösterir. Yani bu genellikle ticari amaçlı site sahiplerinin daha açık konuşacak olursak para kazanmak isteyen ve ticari faaliyetler için site sahibi olanların çok işine yarar.

En basit örnek pagerank (pr) değeriniz yüksek ise google arama motoru arama sonuçlarında daha ön sıralarda çıkabilirsiniz.

Bir başka örnek ise pagerank (pr) değeriniz varsa google arama motoru sitenizi daha erken ve daha hızlı indexleyebilir.

İndexlemekten kastımız, google arama motoru dizinine sayfalarınızın daha çabuk eklenmesidir.

PageRank Değerim Nasıl Artar – Nasıl Yükselir?

Bunun için kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bir şey söylenememesinin sebebi ise Google Arama Motorunun sürekli algoritma değiştirmesidir. Sürekli değiştirdiği ve yenilemeye çalıştığı bir sistemdir. Ve son zamanlarda da başarısını yitirmeye başladığı düşünülmektedir. Saçma sapan sayfaların pr alması, hiç ilgilenilmeyen sayfaların pr alması bunlara örnek olarak gösterilmektedir. Yanlız bunu google beceremedi veya artık işe yaramıyor diye değerlendirmek yanlış bi yaklaşım olur. Sonuçta google bu işte henüz pes etmedi. Tabiki pes etmediği gibi de bu sonuçları kullanmak üzere belirlemeye çalışıyor. Yani pr almak her koşulda sitenizin değerini gösteriyor demek yanlış olabileceği gibi, pr olayı tamamen önemsiz demek de yanlış bir yaklaşım olacaktır.

Ama sizlere PageRank değerinizin artması için bazı ip uçları verebilirim ve bu ipuçlarını maddeleyecek olursak;

  • Sitenize tamamen özgün ve kaliteli içerikler girin.
  • PageRank değeri yüksek sitelerden backlink alımı yapabilirsiniz. (Sitenizin içeriği ile alakalı olan sitelerinizden backlink alırsanız daha faydalı olur.)
  • Kopyala – yapıştır tarzı yazılardan ya da konulardan kaçının.
  • Alakasız backlink eklemeyin.
  • Son olarak ve en önemli olan şey saçma sapan sitelere sırf link eklemiş olmak için backlink eklemeyin. Hem PageRank değeri alamamakla birlikte siteniz spamdan dolayı filtreye girebilir.

Özetle belirtecek olursak; genelde pr almak için uzlaşılabilecek, sıradan ve önemli kriterler bu şekilde sıralanabilir. Yanlız tekrar belirtmekte fayda var ki, sürekli geliştirilmeye çalışıldığı için bunlarla bile tezat oluşturduğu durumlar mevcuttur/olacaktır. Google pes etmediği gibi, bizim de en azından bu kriterlere dikkat etmemiz ve pes etmememiz gerekiyor.

Tagged ,

4 thoughts on “PageRank Nedir? Ne İşe Yarar?

  1. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler aydınlatıcı bir yazı olmuş.Pagerank ne zaman veriliyor biliyormusunuz

    1. Pagerank aslında ilk zamanlar ortalama 3 ayda bir verilen bir değerdi. Fakat şimdilerde bu tür bir bilgiden bahsetmek çok yanlış olur. Canı istediği zaman güncelleme yapıyor diyerek genelleyebiliriz. 🙂 Bazen bu süre bir güncellemenin hemen 2 hafta sonrasında olabiliyor. Kimi zaman da 6 ayı bulabiliyor. Bu şekilde bir genel çerçeve çizebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.