Wordpress

Syntax Highlighter: WordPress Kod Ekleme Editörü Eklentisi

Bir çok WordPress kullanıcısının merak ettiği konulardan birinden bahsedeceğiz bu yazımızda. Bu eklentinin kısaca mantığını anlatalım.

WordPress yazılarına eklediğiniz herhangi bir PHP, ASP, HTML vs. kodunu bir editör içinde fonksiyonlara göre renklendirerek gösteren hoş bir wordpress eklentisidir.

Örnek verecek olursak;

 Deneme 1-2 

ya da gerçek bir PHP kodu ile gösterelim;

 $uzantilar = array("jpg", "gif", "png", "jpeg");
function resim_mi($dosya)
{
global $uzantilar;

if (in_array(end(explode('.',$dosya)), $uzantilar ))
{
return true;
}else{
return false;
}
}

function silici($dosya)
{
if(resim_mi($dosya))
{
unlink($dosya);
}
}

Gördüğünüz gibi bu eklenti eklediğiniz kodları bir editör içinde göstererek diğer yazılarla karışmasını engelliyor.

Bu sayede sitenize gelen kullanıcılar kodu kopyalarken hem zorluk çekmiyor hem de kodu eksik kopyalama gibi bir durumu ortadan kaldırıyor.

Ayrıca WordPress CopyProtect (Yazıların kopyalanmasını önleyen eklenti) tarzı eklenti kullanıyorsanız bu Syntax Highlighter kod ekleme editörü tam size göre diyebilirim.

Örnek vermek gerekirse, sitedeki herhangi bir yazıya gelen bir kişi o yazıyı kopyalayamıyorsa o yazıdaki kodu da kopyalayamayabilir. Bu eklenti sayesinde öyle bir olası sorun da ortadan kalkmış oluyor. Yani böylece o eklentiyi kaldırmadan sorununuzu da halletmiş oluyorsunuz.

Buna ek olarak, bu eklenti kodları örneğin bir PHP kodunu kendi PHP editörü gibi gösterdiği için sitenizde paylaşılan herhangi bir PHP kodunda eğer bir kişi o kodun hepsini değil bazı kısımlarını arıyorsa bu eklenti sayesinde çok rahat bulabilir. Çünkü fonksiyonlar renkli, kodlar fonksiyonlara göre alt alta ya da boşluklu olarak gösteriliyor. Tabi bu diğer kodlar için de geçerlidir. (ASP, HTML vs. kodlar)

Sonuç olarak bu eklentiyle birlikte eklediğiniz kodlar düzene ve şekle giriyor, eklenilen kodun kendi kod editörü gibi şekilleniyor ve yazılarınıza daha hoş görünüm kazandırıyor. Bu sayede ziyaretçilerinize sunmak istediklerinizi daha düzenli ve gösterişli sunabiliyorsunuz.

dipnot: Bu eklentiyi kurduktan sonra kodları nasıl yayınlayacağınızı bulamayabilirsiniz. Ki gerçekten bu konuda çok net bilgiler yok. Var tabiki de hemen önünüze çıkmıyor. Nasıl arayacağımızı da bilmemiz gerekiyor. Neyse;

[codesil]
php, html, asp, css, vs. kodlarınızı yapıştırın
[/codesil]

“codesil” kelimesini “code” olarak değiştirin. Sil yazan yeri silin yani.

Tagged , , ,

1 thought on “Syntax Highlighter: WordPress Kod Ekleme Editörü Eklentisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.