Web

UzmanTV: Girişim hikayesi ve 4,5 yılda gelen kazanç

Web üzerine özgün girişimler ülkemizde de tüm hızıyla ve aslına bakarsanız biraz da sabrıyla devam ediyor. Sabrıyla diyorum çünkü bu işin sadece güzel bir fikir bulmakla bitmediğinin çok açık göstergesini bu girişim hikayesinde bulabileceksiniz. Bu hikayenin asıl kahramanı Uzman TV kurucusu Ersan Özer ‘dir.

2007 yılı itibariyle video siteleri dünyanın gözdesi halini almaya başlamıştı. Özellikle YouIube ile birçok fikir de ateşlenmiş oldu. Birçok video girişimi de başarılı oldu aslına bakarsanız. O dönemlerde ben de esinlenip birkaç sene içinde 25k seviyelerinde bir video sitesi yönetiyor olmuştum. Bu işin şimdilerde o kadar kolay işlemediğini ayrıca belirtmek isterim. Yeni algoritmalar canınızı yakabilir. 🙂

Herneyse konumuza dönecek olursak bu dönemde Ersan beyin de aklında parlak lambalar belirmiş ve bu video işini uzman kişiliklerle birleştirmeyi bulmuş ve bu fikrinin ardından koşmaya başlamıştır. İlk zamanlar tabiki koştuğu söylenemez. Çünkü bu işi tam anlamıyla kendilerinin yapıyor olmasından, video çekimleri vs birçok kaynağa ihtiyaç duyulmuş ve para harcanmaya başlanmıştır. Sitenin asıl amacı soru-cevap şeklinde gitmektir. Özgün yanı ise bunu uzman kişilerle ve video üzerinden yapmasıdır.

İlk girişimleri çok da başarılı olmamıştır. Kendisi de bu durumu kabul ediyor. Ersan beyin televizyonculuk geçmişi de olması bu işteki fikrini daha değerli kılıyor. Kendi videolarını kendisi eleştirip daha iyiye nasıl ulaşabilirim’in hesaplarını yapıyordur. 2007 haziran ayında açılan Uzman TV ancak 2009 yılında para getirmeye başlayabiliyor. İçeriksel olarak yapılan web sitelerinin çok kazançlı olmadığı o dönemlerde büyük markaların belki dikkatini çekerim diyor fakat bu o kadar da kolay olmuyor. Şimdilerde bile içerik üzerinden düzgün kazanç sağlanmadığı adsense ve diğer reklam şirketlerinin tık başı ücretleriyle görülebilir.

Endeavor girişimleri arasında 3 türk girişimciden biri olarak ödülünü alıyor. 2009 yılında getiri başlıyor fakat video çekimleri sanılandan çok daha zahmetli ve pahalı bir iş olduğundan 5-6 milyon lirayı da cepten çekip alıyor. İnanılması gerçekten güç ama 4,5 yıl sonra yani ilk defa Kasım 2011 de kar etmeyi başarıyor Uzman TV. Aralık ayında da süper bir sıçrama ile karını 2 katına çıkarmayı başarıyorlar. Bu yeterli değil elbette ki. Çünkü bu işe çok emek verildi. Reklam piyasası da birazcık toparlanma eşiğinde olduğundan, farklı ajansların web üzerinden reklamda rekabete girmesinden değerini daha da artırıp 2012 yılında altın bir yıl yaşamayı düşlüyorlar. Bence hiç kuşku yok yaşayacakalar da. Büyükler “emeksiz yemek olmaz” derler. Uzman TV ‘ye emekler verildi şimdi de yemek zamanı olsa gerek. 🙂

Uzman TV de ufak bir tur.

işte bu tür gelişmelerle ve “UZMANTV – Sorularınızın cevabını uzman videoları ile öğrenin.” sloganıyla izlemeye devam ediyoruz. Başarılarının da devamını diliyor/istiyoruz.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.