Mobil, Sosyal Medya

Instagram’ın ardından WhatsApp mı?

Facebook online gücünün yanında mobili de güçlü tutmayı kavramış durumda. Mobil için birçok büyük firma gibi facebook da birşeyler yapma peşinde. Tabiki bunda en kolay yöntem ise yeni ve popüler bir mobil sistemi satın almak. 1 Milyar kullanıcı sayısına ulaşan Facebook’ta hedefler sonraki milya için. Yani atılımlar devam ediyor ve tabiki bunda mobilin etkisi büyük olacak.

Peki ya facebook whatsapp’ı almalı mı? Bu sorunun yanıtı tabiki çeşitli araştırmalar gerektirecektir. Zuckerberg her fırsatta “gelecek mobilden geçecek” diyor. Tabiki bu inanlımaz bir tez değil. Birçok kişinin tahmin edebilmesi muhtemel bir sonuç. Neyse, böyle bir yol görülüyorken büyük çaplı kullanıcı sayılarına sahip şirketleri/uygulamaları satın almak çok akıllıca ve kolay olabilir. WhatsApp’da bazı kaynakların araştırmalarına göre 100’den fazla ülkede aktif durumda ve 100 milyonu aşkın bir kullanıcı sayısı mevcut. Bu sayılar gitgide artacaktır da. Bu öngürümüze muhtemelen siz de katılacaksınız. Eğer katılmıyorsanız whatsapp’ı kullanmıyorsunuz demektir. Çok popüler ve rahat bir sms+mms+arama servisi olarak en kısa şekliyle ifade edebilmek mümkün. Üstelik bağlantı olarak internet kullanıldığı için kb’lar seviyesinde aktivite ile çok büyük işler yapabiliyoruz. Tabiki bu da çok cüzi fiyatlara birşeyler yapabilmek demek oluyor.

Hal böyleyken WhatsApp’ın Facebook’un radarına takılması çok da süpriz olmasa gerek. Şimdilik bu tür bir resmi girişim açıklanmadı. Ancak TechCrunch yakın çevrelere nazarıyla böyle bir iddia ifade ediyor. Hatta görüşmelerin sürdüğü yönünde konuya dair kısa açıklamalar da bulunuyor.

WhatsApp hem AppStore’da hem de Google Play üzerinde milyonlarca kez indirilmiş durumda. Üstelik çok cüzi bir fiyatla bunu gerçekleştirdi; 0,99 dolar. Hatta ve hatta bir artısı da şu ki bu uygulama AppStore (iOS), Google Play (Android, Nokia Store (Ovi / symbian), windows store ve Blackberry store (RIM) gibi mobil işletim sistemleri mağazalarında var olarak da bir ilke imza atmış oldu. Diğer uygulamalar bu tür işletim sistemlerinin birçoğunda aktif olmayı başaramamışlardı.

Yani sözün özü eğer böyle bir atılım yaparsa Facebook, zannediyoruz ki akıllıca bir adım atmış olur…

Tagged , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.