Backlink, İşe Yarar Bilgiler, Site Araçları

Google Reader Alternatifleri

rss

Meraklıları için, geçtiğimiz hafta Google tarafından Google Reader’in yeni güncellemelerinin yapılmayacağı ve önümüzdeki yazdan sonra kullanılamayacağı belirtildi. Hâl böyle olunca kullanıcılar Google Reader alternatiflerine yönelmeye mecbur kaldılar.

Aşağıda, birçok Google Reader alternatifi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Seçim yapabilir, dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Netvibes: Netvibes, kendi kendini web için kişiselleştirilmiş panel olarak tanımlıyor. Güçlü bir RSS okuyucu olan Netvibes’da içerik eklemek çocuk oyuncağı olarak nitelendiriliyor. Her ne kadar ilk bakışta kaotik bir ortam olarak görünse de, kullanmaya başlayınca Google Reader kullanıcılarının kendilerinin  evde gibi hisstemelerini sağlıyor. Ne yazık ki herhangi bir mobil uygulaması mevcut değil fakat iOS cihazınızdan Safari aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

NewsBlur: Tam gelişmiş bir Google Reader alternatifi olan NewsBlur ile, haber geri beslemelerinizi özelleştirebilir, onları iOS ve Android cihazlarınızla eşleştirebilirsiniz.

Feedly: iOS ve Android için kullanabileceğiniz Feedly’de Google Reader senkronizasyonu sayesinde geri beslemelerinizi cihazlar arasında kullanabiliyorsunuz. Öte yandan Feedly’nin bir çok web tarayıcısı için eklentisi mevcut.

Reeder: Attığı tweette, Google Reader desteğinin kapanmasıyla birlikte kapanmayacağını belirten Reeder, iOS ve Mac bilgisayarlarda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Flipboard: Google Reader entegrasyonu öneren Flipboard iOS ve Android desteği de veriyor. Flipboard hesabı açarak bütün geri beslemelerinizi kaydedebilir, cihazlarınız arasında senkronize edebilirsiniz. Fakat ne yazık ki geri beslemelerinizi masaüstü bilgisayarınızda henüz kullanamıyorsunuz.

Taptu: Resim odaklı RSS okuyucu olan Taptu, aklınıza gelebilecek her platformda kullanılabilecek durumda. Twitter, Facebook gibi sosyal ağ hesaplarınızla giriş yapabileceğiniz Taptu ile geri beslemelerinizi özelleştirebilir, iOS, Android, Blackberry, Nokia gibi cihazlarınız arasında senkronizasyon yapabilirsiniz.

HiveMined: Şu an %81 oranında tamamlanmış olan HiveMined, dışardan bakıldığında gelecek vaad eden bir RSS okuyucu olarak öne çıkıyor. Projede, eski Google Reader’i hatırladınız mı? Evet ben o nu özledim ve yeniden yaratmak için çalışıyorum deniliyor.

Pulse: iPAd için ilk olarak 2010 yılında çıkarılan Pulse, Google Reader’e sırtını dayamamış olmasından dolayı onun kapanmasından etkilenmeyecek. Hâtta Pulse’un çok popüler olması, bir çok yatırımcının onun üzerine atlamalar yapabileceğini gösteriyor. Hâtta son haberler Pulse’un Linkedin tarafından alındığı yönünde.

Google Currents: İlk yılında biraz sönük kalmış olsa ve çok kişi tarafından biliniyor olmasa da, geçtiğimiz Ocak ayındaki güncellemesiyle adından sıkça söz ettiren Google Currents, Google hesabınızla senkronize olarak çalışıyor ve iOS ve Android cihazlarda kullanılabiliyor. Fakat üzücü olan yanı herhangi masaüstü bilgisayarda kullanılamıyor olması.

Good Noows: Google Reader’e güzel bir alternatif daha. Sosyal ağ hesaplarınızla giriş yapabilir, mükemmel arayüzü sayesinde RSS geri beslemelerinizi hızlı bir şekilde ekleyebilir ve görüntüleyebilirsiniz. Ne yazık ki Good Noows uzun bir süredir olmasına rağmen herhangi bir mobil uygulaması mevcut değil.

The Old Reader: Birçok kullanıcı yorumunda popüler bir RSS aracı olduğu belirtilen The Old Reader, temiz arayüzü sayesinde övgüleri neden aldığını gösteriyor. Google Reader hesabınızı içe aktarabileceğiniz The Old Reader’de demaalesef herhangi bir mobil uygulama mevcut değil. Fakat mobil tarayıcı sürümü oldukça başarılı.

FeedaMail: Google Reader’a ilginç bir alternatif olarak görünen FeedaMail ile hesap oluşturduktan sonra favori websitelerinizi ekleyebilmenizin yanında, her yeni haberde mail de almanızı sağlıyor. Bu sayede masaüstü bilgisayarınızdan ve mobil cihazınızdan eski haberleri de takip etmeniz mümkün.

Zite: Ödül avcısı haber uygulaması, Google Reader alternatifi uygulamasını yakın zamanda duyurdu. Sadece kendi uygulamalarıyla çalışan RSS okuyucu çok pratik olarak görünüyor. Öte yandan iOS, Android ve Windows Phone platformlarında Zite’i kullanabilmeniz mümkün.

Twitter: Eğer yukardaki seçeneklerin hiçbirisi cezbedici olarak görünyüyorsa Twitter’ı deneyebilirsiniz. RSS okuyucusu sayesinde favori sitelerinizin listesini oluşturabilir ve haber kaynaklı postaları görüntüleyebilirsiniz.

Şunu belirtmekte fayda var, yukarıdaki servislerin birçoğunda Google Reader ile nasıl ilişkilendirebileceğinize dair anlatımlar mevcut.

İyi bir alternatif bulabilmek için önünüzde az bir zaman var. Keza Google Reader 1 Temmuz 2013 tarihinde kapanacak.

Yukarda bahsetmediğimiz, sizlerin de bildiği Google Reader alternatifleri varsa, bizlerle paylaşmanızdan mutluluk duyacağız.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.