Wordpress

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress, hazır kurulumlu websitesi şablonlarından en çok kullanılanlardan bir tanesi. Hazır CMS sistem deyince akla ilk gelen sistem olması, bu sistemin birçok geliştirmesinin bulunması, bu şekilde dilediğiniz şekilde bu sistemi yönlendirebileceğiniz anlamına geliyor.

Peki WordPress kurulumu nasıl yapılıyor? Dilerseniz adım adım kurulumun nasıl yapıladığını inceleyelim.

1.       İlk olarak yapmanız gereken WordPress resmi sitesinde en son sürüme ait kurulum dosyalarını indirmek olmalı. Farklı sitelerden indireceğiniz sürümlerin visür içerebileceğini veya son sürüm olmayabileceğini, hatalar yaşayabileceğinizi unutmayın.

2.       İndirdiğiniz dosyaları Filezilla veya Cute Ftp gibi bir ftp programıyla sitenizin dilediğiniz kısmına yollayın.

3.       Dosyaları attığınız dizini (eğer ana dizine attıysanız blogasistan.com gibi, ana dizine atmadıysanız, bir klasör içine attıysanız blogasistan.com/deneme gibi) web tarayıcınızdan açın. Gelen ekranda Yapılandırma dosyası yarat seçeneğine tılayarak devam edin.

4.       Gelen sayfada yapmanı gerekenler yazıyor olacak. Devam edebiliriz! Linkine tılayarak işleminize devam edin.

5.       Kuruluma devam edebilmek için  Mysql ve Mysql kullanıcı bilgilerini girmeniz gerekiyor. Peki bu bilgilerinasıl edineceksiniz, nasıl gireceksiniz?

–                     Veritabanı adı: Bu kısma kontrol panelinizden oluşturduğunuz veritabanı adını girmeniz gerekiyor. Kontrol paneline gelende blogasistan.com:2082 şeklinde giriş yapılıyor.

–                     Kullanıcı Adı: Yine aynı şekilde kontrol panelinizden oluşturduğunuz veritabanı kullanıcısı adı olup, veritabanınızla ilişkilendirmiş olmanız gerekmekte.

–                     Parola: Myaql kullanınısı oluştururken girdiğiniz şifre olmalıdır. Bu şifreyi girerken unutmayacağınız bir şifre olmasına dikkat etmekte fayda var.

–                     Veritabanı Sunucusu: Genelde localhost olarak kalır, değiştirmemenizde fayda var.

–                     Tablo Ön Eki: Bu kısımda wp_ yazmakta olup, değiştirip değiştirmemek sizin elinizde. Veritabanına dosyalar yazılırken isimlendirmelerin wp_ ile başlayacağı anlamına gelir. Birçok webmaster bu eki değiştirmenin güvenlik açısınan önlem almak için gerekli olduğunu belirtmekte.

Kontrol panelinden nasıl Mysql oluşturacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki video yardımcı olacaktır:

6.       Yukarıdaki alanlarda doğru bir biçimde girdiğinize emin olduktan sonra Gönder butonuna tıklayın. Eğer bu bilgileri doğru girmezseniz zaten işleme devam edemeyeceksiniz. Eğer problem yoksa, İşlem tamam! Uyarısını göreceksiniz Şimdi Kuruluma Başlayabilirsiniz! Butonuna tıklayarak devam edin.

7.       Bu aşamada, veritabanında tablolarımız oluşturulacak. Şimdi sitenin title, (üst kısımda görünecek olan ve seo açısından son derece önemli olan kısmı) yönetici adı, şifre ve e-posta bilgilerini girerek devam edin. Dikkat etmeniz gereken nokta kolay bulunamayacak bir parola seçmeniz. Kolay bir parola, hacklenme riskini her zaman arttırır. Şimdi WordPress’i Kur linkini tıklayın

8.      WordPress kurulumu bu kadar.  Gelen ekranda kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yapın. WordPress’i artık kullanmaya başlayabilirsiniz. Sitemizde hoşunuza gidebileceğini düşündüğümüz bazı wordpress temalar mevcuttur. Kolay gelsin.

Tagged , , ,

7 thoughts on “WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.