Nasıl yapılır?, Wordpress

404 Not Found The Resource Requested Hatası Nasıl Çözülür

WordPress sitenizde eğer “404 not found the resource requested could not be found on this server” hatasını alıyorsanız; .htaccess dosyası ile ilgili bir problem oluşmuştur. Bu hata nasıl çözülür gibi oldukça fazla soru aldığımız için bu tarz bir konu hazırlama isteği duyduk.

Öncelikle .htaccess dosyasının WordPress sisteminin kurulu olduğu ana dizinde bulunup bulunmadığını kontrol edin. Eğer bu dosya ana dizinde yoksa not defteri içerisine aşağıda bulunan kodları kopyalayın ve .htaccess olarak kaydedin.

.# BEGIN WordPress

<IfModule mod_rewrite.c>

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteRule . /index.php [L]

</IfModule>

# END WordPress

Bu kodları not defteri içerisine yazıp .htaccess olarak kaydettikten sonra WordPress’in bulunduğu ana dizin içerisine atabilirsiniz.

Dosya ana dizine nasıl atılır?

Herhangi bir FTP programı aracılığı ile yarattığınız dosyayı ana dizine gönderebilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra sitenizdeki hata devam ediyorsa, FTP aracılığı ile .htaccess’in izin ayarlarını (CHMOD) 777 yapınız. Bunun için dosyaya sağ tıkladıktan sonra Chmod ayarları kısmına girebilirsiniz. FTP programına göre bunun adı izin ayarları olarak da değişebilmektedir.

.htaccess dosyasının işlevleri

Birçok işlem için bu dosya kullanılmaktadır. Arama motorları için oldukça önemli olan SEF link yapısı bu dosya ile sağlanmaktadır.

Diğer yandan WordPress sitenizde çok fazla yüksek kalitede fotoğraf kullanıyor ve bu fotoğrafların başka sitelerde görüntülenmesini istemiyorsanız, .htaccess üzerinden yapacağınız ayarlarla bunu sağlayabilirsiniz. Bu sayede sitenizin bandwith tüketimini azaltabilir, ziyaretçilerinize başka yerde bulamayacaklarını, bu yüzden sitenizi favorilerine ekleyerek sadakati artırabilirsiniz.

Tagged ,

2 thoughts on “404 Not Found The Resource Requested Hatası Nasıl Çözülür

  1. Çok teşekkürler yapmacık veya yarar olsun diye yorum yapmıyorum hakikaten bu sorunu çözdüğünüz için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.