İşe Yarar Bilgiler, Mobil

Adınıza Kayıtlı Telefon Hatlarını Öğrenme

Mobil sağlayıcıların hatları ücretsiz olarak dağıtması büyük sorunlara neden olabiliyor. Sadece bir kimlik fotokopisi veya başka bir belge ile açılabilen mobil hatlar bir suça karıştığında sorumlusu da siz olabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bu telefon hatlarının üzerindeki borçlar da isime kayıtlı olduğu için herhangi bir ödeme sorununda tüm sorumluluk size ait olacaktır.

Adınıza kayıtlı hatlar nasıl sorgulanır?

E-devlet üzerinden bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun için öncelikle bir PTT şubesinden e-devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. Daha sonra bu adresten (https://www.turkiye.gov.tr/mobil-hat-sorgulama) üzerinize kayıt edilmiş hatlara göz atabilirsiniz. Eğer üzerinizde sizin tanımadığınız bir hat gözüküyorsa hemen savcılığa ve mobil servisinize suç duyurunda bulunmanızı öneririz.

Siteye girdiğinizde üst kısımda T.C. numarasını gireceğiniz bir kutucuk alt kısımda ise sizden e-devlet şifreniz istenecektir. Sisteme ilk defa giriş yapıyorsanız güvenliğiniz için birkaç adımı tamamlamanız gerekecektir. Buraları doldurarak ve güvenlik kodunu girerek formu gönderin. Ardından mobil hat sorgulama kısmından sekmesi içerisinden isme kayıtlı olan tüm telefon numaraları gösterilecektir. Bu gösterim tamamen isme ait olduğu için başkasının üzerine olan hatları buradan göremezsiniz.

Tanımadığınız Numaralar Varsa Neler Yapmalısınız?

Mobil hat sorgulaması sonucunda karşınıza tanımadığınız numaralar çıkarsa öncelikle bunları not edip hangi servisle çalışıyorsanız (Avea, Turkcell, Vodafone) buranın müşteri hizmetleri ile iletişime geçin. Operatörde çalışanlar sizi en uygun şekilde yönlendireceklerdir.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.