Arama Motorları, Backlink

External SEO Nasıl Yapılmalıdır?

External yani site dışı SEO’nun nasıl yapılması hakkında çok fazla soru aldığımız için bu yazımızda dış SEO yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağız.

Aslında SEO iç ve dış olmak üzere 2 ana başlık altında toplanabilir. Bir sitenin sıralamasını yüzdelere vuracak olursak; %30 iç SEO, %70 ise dış SEO etkilemektedir. Fakat burada önemli bir nokta var, %30’luk kısım olan iç SEO’yu tamamlamadan dış SEO’ya geçiş yaparsanız büyük bir hüsrana uğrayabilirsiniz.

İç SEO hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Site dışı çalışmalarının %95’i link edinmek olarak gösterilebilir. Birçok farklı platformdan (sosyal medya, blog, forum, video sayfaları, haber siteleri, normal siteler) link edinebilirsiniz.

backlink

Sağlam bir sayfadan link mi almak mı yoksa birçok farklı siteden link almak mı faydalı?

Webmasterların en çok tartıştığı konulardan biri de budur. Eğer sağlam bir link derken Türkiye’de çok bilinen her gün milyonlarca girişe sahip bir haber sitesinden bahsediyorsanız evet tek bir link alın faydası büyük olsun, üstelik spama girme ihtimaliniz de azalsın. Fakat sizin büyük sandığınız birçok farklı siteden link almak o kadar da mantıklı bir çözüm değildir.

Büyük sitelerden link alamıyorsanız kendi kategorinize uygun diğer sayfalardan da link edinebilirsiniz. Bu noktada kıstasınız içerik benzerliği olsun. Aynı siteden birden fazla link alacağınıza, farklı sitelerden link almaya özen göstermelisiniz. Ayrıca anahtar kelime bazında link almaktan da kaçınmalısınız.

Tanıtım yazısı alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle sitenizin içeriğiyle benzer olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin siz bir oyun bloguna sahipseniz gidip bir sağlık sitesinden tanıtım yazısı almanız size bir katkı sağlamaz aksine spama düşürebilir.

İçerikleriniz benzer olsa dahi link alacağınız sitenin Trustrank değerini mutlaka inceleyin. Ayrıca kaç tane link çıkışı yapmış buna da bakın.

Alexa, günlük tekil hit sayısı da tanıtım yazısı alırken dikkat etmeniz gereken diğer kriterlerdir.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.