Algoritmalar, Arama Motorları, SEO

SEO Sadece Backlink İnşası Değildir

Yıl 2010 olsaydı SEO sadece backlink inşası değildir cümlesi tam olarak geçerli olmazdı fakat yıl 2015 ve bu cümle sonuna kadar doğru. Günümüzde özellikle Google sıralama algoritmasını o kadar çok değiştirdi ki dış SEO’nun etkisi giderek azalmaya başladı. Webmasterlar halen tanıtım yazılarına, link alımına çok fazla değer verse de Google’ın gözünde o kadar da önem arz etmiyor.

Önceden yeni bir site açıldığında yaklaşık 500 liralık tanıtım yazısı, paravan blog ve link inşası ile ilk sayfaya kolaylıkla çıkılabiliyor. Fakat şu anda aynı şeyleri 5000 liralık bir sermaye ile dahi yapsanız kimse size ilk sayfa garantisi veremez. Peki ne yapmak lazım?

Dış SEO yerine iç SEO’ya önem verin!

Sitenizi yeni açtınız ve henüz içeriğinizi bile tamamlamadan tanıtım yazıları alıyorsanız çok kısa bir zaman sonra bir yükselişe geçeceksiniz fakat 1 ay sonra Google’ın derinliklerinde yerinizi alacaksınız. Eğer ömür boyu yerinizi kalıcı yapmak istiyorsanız öncelikle iç SEO’ya önem vermelisiniz. İç SEO derken neleri kastediyoruz:

  • Öncelikle site tasarımınızın sorunsuz ve hızlı çalışır olduğunu kontrol edin. 3 saniyeden uzun açılan sayfalar arama motorlarınca sevilmez.
  • Sitenizin HTML yapısının hatasız olması gerekir.
  • Ziyaretçi içeriğinize ulaştığında onu doyurmalısınız, arama motoruna geri dönüp başka siteye göz atarsa Google bunu asla unutmaz.
  • Sitenizin içeriğine göre sayfada kalma süresini artırmaya çalışın.
  • Her zaman sosyal medyada da aktif olun, sizi ziyaret eden bir kişiyi sosyal medya üzerinden de takip etmesi için ikna edin.
  • Sayfa derinliğinizi artırmak için her zaman kullanıcınıza içeriklerde alternatif linkler sunun.
Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.