Genel, İşe Yarar Bilgiler

Uydu Alıcıları ve Aksesuarları

Günümüzde uydu alıcıları harici ve dahili olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yeni televizyon modellerinde daha çok dahili uydu alıcısı kullanılsa da birçok evde bireysel çanak sistemi bulunmaktadır. Çanağın yerleştirildiği konum kadar kullanılan uydu alıcısı ve aksesuarları da sinyal kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir.

Çift uydu kullananlar için uydu alıcıları aksesuarları

​Evlerinde çift çanak kullananların en çok ihtiyaç duyduğu uydu alıcısı aksesuarı olan diseqc, her iki çanaktan gelen yayınları televizyona aktarmak için kullanılır. Yabancı kanal yayınları ile yerel yayınları birleştirerek televizyona tek kablo girişi yapmaya yarar. 4 farklı LNB’ye kadar destek sağlar ve tek bir sinyale çevirir.

Uydular için sinyal yükseltici aksesuarlar

Çanakların en büyük sorunlarından biri uydudan gelen sinyalleri düzgün bir şekilde uydu alıcısına aktaramamaktır. Uydudan gelen sinyali toplama görevi çanağa ait olsa da gelen sinyalleri uydu alıcısının anlayacağı dile çevirmek ve sinyal kalitesini yükseltmek LNB’nin görevidir.

Eğer evinizde birden fazla televizyon varsa ve aynı anda farklı televizyonlarda farklı kanallar seyretmek isterseniz 2 veya 4 çıkışlı olan LNB modelleri tercih etmelisiniz. Yayınları kaliteli sinyal oranları ile izlemek istiyorsanız 0.4 Db ve altındaki değerlere sahip LNB almalısınız.

Uydu ve anten kablosu seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Çanağınızda veya uydu alıcınız da herhangi bir problem olmasa da zamanla uydu kablonuzun uç kısmında veya içerisindeki bakır tellerinde bozulmalar meydana gelebilir. Bu yüzden sinyal kalitesinde düşme, görüntüde bozukluklar yaşayabilirsiniz. Uydu kablosu seçerken, kablonun çift yalıtımlı ve altın kaplama uca sahip olmasına dikkat ediniz.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.