Mobil

Android Telefonlarda Şifrelerimiz Genelde Aynı

Norveç’te Android telefonların şifrelenmesi üzerine tez çalışması yapan bir öğrenci ilginç bir sonuçla karşılaştı. Yaptığı çalışmalar sonucunda çizerek şifre girme alanında insanların büyük oranda benzerlikler gösterdiğini kanıtladı.

Haberlerde genellikle kredi kartı ve e-posta şifreleri incelenirdi. Bu şifrelerin ne kadar kolay bir şekilde çözümlendiği ve kombinasyonların aynı yapıda olduğu söylenirdi. Bu haberde de Android telefonlarda kullanılan şifrelerin genellikle aynı rakamlardan oluştuğu söyleniyor.

android

Marte Loge adındaki genç Norveç’te yer alan bir üniversitede Android şifreleri üzerine bir tez çalışması yaptı ve bu çalışma sonucunda çok ilginç sonuçlara ulaştı. Yaklaşık olarak incelediği 4000 şifre modelinin birbirlerine çok benzer olduğunu aynı mantık çerçevesinde oluştuğunu belirledi. 4000 çalışma modelinin %80’i 4 köşedeki noktalardan birinden başlarken, bunların %45’i ise sol üst köşeden başlıyor. Yazıları soldan sağa yazan ülkelerde şifre yazımı sol üst köşeden başlarken, Arap ülkelerinde ise şifre giriş sağdan solda doğru oluyor.

İnsanlar genellikle 4 noktalı şifreleri tercih ederken, 8 noktalı şifreleri tercih eden kişi sayısı ise oldukça az.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.