İşe Yarar Bilgiler

Bitcoin İle Para Kazanmak Mümkün Mü

Son zamanlarda adından çokça bahsettiren bitcoin ilk yatırımcısına oldukça güzel paralar kazandırdı. Çıktığı ilk zamanlarda BtcTürk üzerinden 300 – 350 TL’ye alınabilen 1 bitcoin şu anda 750 – 800 TL arasında değişiyor.

Bitcoin Piyasası Oldukça Dalgalı

Piyasanın oldukça dalgalı seyretmesi aslında insanı yatırım yapmak konusunda endişeye sokuyor. Öyle ki bitcoin piyasası şu anda çok kolay bir şekilde manipüle edilebilir durumda. Hiçbir devlet güvencesi altında olmadığı için bu piyasada yüksek paralara sahip kişiler çok rahat bir şekilde manipüle edip yukarı veya aşağı yönlü hareketlere neden olabiliyor.

Yunanistan krizinin ardından bitcoin daha da değer kazanmaya başladı. Yunan halkı bankalara güvenmediği için paralarını bu tarz yatırım araçlarına yatırıyorlar. Bitcoin ile anlık para kazanmak çok da mümkün değil gibi görünüyor. Arbitraj yapmak için anlık işlemler gerekirken bu bitcoinde mümkün değildir. Arbitrajın tanımında da değinildiği gibi en önemli unsurlardan biri, varlığı eşzamanlı veya çok kısa sürede (Bitcoin dünyası için eşzaman mümkün olmamakla birlikte, burada en kısa süreye işaret edilmektedir) alıp satmaktır. Öncelikle, Bitcoin ile para birimleri arasında arbitraj yapmak önerilmez; çünkü Bitcoin’in bir borsadan (bu kavram ile çeşitli trade siteleri kastedilmektedir) diğerine transferi, yoğunluğa göre 30 dakika ila 1 saat arası sürmektedir. Bu süre zarfında fiyatlar düşebilir ve beklenen kar azalabilir hatta zarar edilebilir, ayrıca buna para (USD, EURO vs.) transferinin (çekmenin) zorluğu da eklendiğinde tam anlamıyla işin içinden çıkılmaz hale gelmektedir.

Miner makineleriyle kendi bitcoinlerinizi de yaratabiliyorsunuz fakat bunun için makinelere ihtiyacınız oluyor. Ayrıca elektrik masraflarını iyice hesaplamanız gerekiyor.

Tagged , , ,

1 thought on “Bitcoin İle Para Kazanmak Mümkün Mü

  1. Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim. Bitcoin cok ilgimi cekiyor, ve cok merak ediyorum gercekden bütün ödemeler ilerde Bitcoinla mi olacak diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.