Backlink, SEO

Her SEO Yapacağım Diyene Güvenmeyin

Türkiye’de SEO sektörü öyle bir hal aldı ki webmaster forumlarında yüzlerce SEO yapılır konusu yer alıyor. Hatta bazı arkadaşlar öyle fiyatlara ilk sayfa garantisi veriyorlar ki gerçekten incelerken hayretler içerisine düşüyorsunuz.

Türkiye’de SEO sektörü

Birçok kişi SEO’yu tamamen dış SEO olarak algılıyor. Site içerisinde yapılan kod hatalarına, tasarım hatalarına bakmadan sadece link alarak SEO yapmaya çalışıyor. 1 ay sonra bu linkler yavaş yavaş etkisini gösterse de temeli sağlam olmadığı için en ufak bir güncellemede site yerle bir oluyor ve SEO yapan kişi de ortadan kayboluyor.

Bu yüzden SEO yaptırırken çalıştığınız kişinin kurumsal bir yapıya sahip olduğuna, sadece sosyal medya paylaşımları ve tanıtım yazılarıyla SEO yapmadığına dikkat etmelisiniz. Bir de kendi sitelerine bile spam linkler alarak SEO ve bununla alakalı kelimelerde üst sıralara yükselerek spam hizmetlerini satmaya çalışanlar var. Bunların sitelerini Ahrefs.com gibi araçlarla incelerseniz müşterilerinin sitelerinin footer kısmından SEO kelimesine link aldıklarını göreceksiniz, ya da backlinklerinin çoğunun SEO kelimesine alındığını göreceksiniz. SEO’da en önemli kriteriniz sitenizin yapısını da düzeltmek olsun. Eğer kişi tasarımda ve kodlamada sadeleştirmelere gitmiyorsa, ya da sadece birkaç basit cache eklentisi kurup hemen link almaya geçiyorsa, bu kişiyle çalışmalarınızı daha fazla sürdürmeyin çünkü uzun vadede kaybeden siz olursunuz.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.