SEO

En yaygın yapılan SEO hataları

Uzun yıllar webmasterlık veya SEO düzenlemesiyle ilgilendiyseniz, bunlara zaten aşinasınızdır fakat yeni başlayanların sıkça yaptığı, çok yaygın SEO hataları var.

1. Yanlış yazılmış veya kopyalanmış sayfa başlıkları

Bazı internet siteleri, gerekli gereksiz her kelimeyi adres başlıklarında geçirmek istiyorlar. Bazıları bunu bilerek yapıyor, bazıları da istemsiz hata yapıyor fakat web site başlıkları ve meta açıklamaları doğru-zengin bilgi içermeli.

Her şeyi başlık ve meta açıklamasında geçirmeyin fakat gerekli-anahtar kelimeleri de unutmayın. Başlık yazarken 50-60 kelimeye kadar çıkabilirsiniz ve burada mümkün oldukça doğru anahtar kelimeleri, arayan kişiye istediğini ulaştırmaya çalıştırın. Tabii bunu yaparken başka sitelerden kopya çekmeyin, yazım hatalarından kaçının.

2. Kötü yazılmış meta açıklamaları

Dediğimiz gibi, arama sonuçlarında meta açıklamaları büyük önem taşıyor ve ne çok kısa, ne de çok uzun yazılmaları gerekiyor. Meta açıklamalarınızı sadece düzgün yerleştirmeniz önemli değil, aynı zamanda güncel de olmalılar. Eğer yenilediğiniz içeriğin meta açıklaması güncel değilse, bu sizin için büyük eksi olacaktır ve arama sonuçlarını etkileyecektir.

Meta açıklaması yazarken, bir diğer yanda 140 karakter civarı sınırınız var ve bunun tamamını düzgün şekilde doldurmaya çalışın.

3. Sitelink’e önem verin

Sitelinkleri her ne kadar Google tarafından otomatik olarak üretilse de, yine de işi garantiye almak için kontrol etmelisiniz. Kimi zaman sitelink kısmında alakasız yönlendirmeler yer alabiliyor. Bunun yerine, ziyaretçiyi yönlendirmek istediğiniz, önem verdiğiniz sayfalar olmalı.

4. Hatalı Analytics yerleşimi

Google Analytics, webmasterların site izlemede en iyi aracı olsa da, kimi zaman hatalar verebiliyor ve bazen sorunlu Analytics yerleşiminden ötürü trafik yanlış izleniyor. Chrome’daki Google Tag Assistant eklentisini kullanarak, sayfanızdaki hatalı Google etiketlerini tespit edebilirsiniz.

5. XML Sitemap olmaması

Birçok kişinin gözünden kaçıyor fakat XML sitemap oluşturmanız, sayfalarınızın Google’da çok daha hızlı, hatta saniyeler içinde indekslenmesini sağlıyor. Eminiz ki siteniz için özenle içerik üretiyorsunuz fakat bunlar arama motorlarında çıkmadıktan sonra ne anlamı kalır?

XML Sitemap oluşturmak için WordPress’te Yoast SEO eklentisini de kullanabilirsiniz. Yani manuel olarak oluşturma zorunluluğunuz bulunmuyor.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.