SEO

Etkili SEO Başlığı Oluşturma

Bu yazıda SEO’nun temellerine ineceğiz ve etkili SEO başlığı oluşturma da bu temellerin başında yer alıyor. Sonuçta ziyaretçiler Google gibi arama motorlarında gezindiğinde, ilk dikkatlerini çeken başlıklar oluyor ve sayfanıza girerken de, buna önem gösterecekler. Peki etkili bir SEO başlığı nasıl oluşur ve bu neden önemlidir?

Meta Tagler

Meta Tag, sitenizin başlığındaki HTML ya da XHTML bilgi elementleridir ve kullanıcılar ilk bilgiyi bunlardan alırlar. Meta tagler, şu üç elementten oluşur;

– Başlık

– Açıklama

– Anahtar kelimeler

Nasıl etkili başlık oluşturulur?

Başta da dediğimiz gibi ziyaretçiler bir siteye girmeden önce ilk olarak Google’da karşılarına çıkan başlığa dikkat ederler. Başlığın, hem aranan konuyla ilintili olması, hem de ziyaretçinin ilgisini çekecek olması gereklidir. Bu yüzden yanıltıcı da olmadan, merak uyandırıcı bir başlık seçmek gerekir.

Yazınıza başlık seçerken, tercih ettiğiniz anahtar kelimenin başlıkta bulunmasına özen gösterin. Elbette bu anahtar kelime aynı zamanda yazının ilk paragrafında ve birkaç yerde daha geçmelidir. Çok kısa başlıklar SEO için kötüdür fakat fazla uzun da olmamalıdır. Yazı başlığı çok uzun olursa, bu sefer de arama sonuçlarında tamamı gözükmeyecektir. Dolayısıyla, ziyaretçi başlığı gördüğü an hem aradığı şeyin bu olduğu hissine kapılmalı, hem de başlık onu içeri çekebilmeli.

Her ne kadar WordPress gibi sistemlerde başlık için karakter sınırı fazla olsa da, tavsiyemiz 50-55 karakteri geçmemenizdir. Ayrıca eğer siteniz bir işletmeyle alakalıysa, başlığın yanına adres bilgisi de ekleyebilirsiniz.

Başlığınızı başarıyla oluşturduğunuzda, sadece Google’da üst sıraya çıkmayacaksınız. Aynı zamanda eğer ziyaretçiler başlığınızdaki bir kelimeyi aratırsa, bu kelime onlara koyu renkle gözükecek ve daha da dikkatlerini çekecek. Bu yüzden etkili SEO başlığı oluştururken, anahtar kelime kullanmak oldukça önemli.

Diğer yandan başlığınızda fazla ayrıntıdan kaçmanızı, kesme işaretleri vs. kullanmamanızı öneririz. Kelimelere ekler getirmeniz, kesme işaretleri eklemeniz arama sonuçlarında sizi geriye itebilir ve etkili SEO başlığı için sadelik daha önemlidir. Tüm bunları uygulayıp, özenli bir yazıyla sonlandırırsanız eminiz ki Google’da arama sonuçlarında daha da önlerde çıkmaya başlayacaksınız.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.