Blogger, Nasıl yapılır?

Nasıl başarılı blogger olunur?

İşi bırakıp bir blog üstünde tutkularınızı kaleme almak, pek çok kişi için rüya meslek olabilir ve üstelik bundan ciddi ölçüde para kazanan, şöhret olanlar da var. Peki nasıl başarılı blogger olunur, bu işe nasıl başlanır?

Bir isim vererek başlayın

Ünlü ve başarılı bir blogger olmadan önce, ilk olarak bir bloga ihtiyacımız var değil mi? Öyleyse bir isim vererek başlayalım. Blogunuzun ismi daha önce tercih edilmeyen, özgün bir isim olmalı. Bunun için Namecheck (https://namechk.com/) adlı siteyi kontrol edebilirsiniz. Namecheck, seçtiğiniz ismin herhangi bir yerde, sosyal medya platformunda kullanılıp kullanılmadığını söylüyor.

Blog isminiz sizin aynı zamanda ‘markanız’ olacak, dolayısıyla seçim yaparken dikkatli olun ve geleceği de düşünün. İnsanlar isminizi kolaylıkla telafuz edebilmeli, akılda kalıcı olmalı ve aynı zamanda da basit olmalı.

Bir platform seçin

Birçok blog servisi host alanı için para talep etse de, yeni başlayanlar için ücretsiz alanlar da var. Weebly ve Wix bu modeli kullanırken, Squarespace ise belli bir süre sonra paralı sisteme geçiyor. Eğer bunlara aşinaysanız kullanabilirsiniz fakat pek çok kişinin kullandığı, ücretsiz ve basit olan Blogger ile WordPress’i de tavsiye ederiz.

Her iki site de ücretsizken, aynı zamanda kullanımı kolay arayüzlere, bolca eklentiye ve widget desteğine sahipler. Ayrıca sıkıştığınız zaman destek alabileceğiniz devasa bir toplulukları da var.

Alan adınızı alın

Siteadiniz.com şeklinde bir alan adı alıp böyle devam etmenizi tavsiye ederiz. Yıllık olarak yaklaşık 20-30 TL gibi bir ücret vereceksiniz fakat en azından ileride başkalarının kullanma ihtimali olmayacak.

Güzel gözükün

Blogunuzu özenle tasarlamalı, iyi fotoğraflar ve içerikler seçmelisiniz. Bunun için para harcamanıza da gerek yok, biraz yaratıcı olarak gayet iyi içerikler ve fotoğraflar üretebilirsiniz. Hatta Pixir, GIMP ve Canva gibi ücretsiz araçlar da fotoğraflar konusunda size yardımcı olabilir.

Eğer bir logo ihtiyacınız varsa, Squarespace’in ücretsiz logo aracını da (http://logo.squarespace.com/) denemenizi tavsiye ederiz.

Güncel olun ve devam edin

Birkaç başarılı içerikten sonra işleri salmayın ve düzenli olarak sitenizi güncelleyin. Bu aynı zamanda Google’ın da SEO açısından hoşuna gidecektir. Dolayısıyla her hafta en azından birkaç içerik eklemek blogunuzu popüler hale getirecektir.

Para kazanma meselesi ise her zaman ikinci planda olsun, eğer işinizi severek yapmayıp sadece para kazanmaya odaklanırsanız başarı gelmeyecektir. Fakat emin olun, düzenli ve kaliteli içerik üretmeye devam ederseniz para da kendiliğinden gelecektir.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.