Web

Bulut depolama nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?

Bulut depolama nedir ne işe yarar

Bu yazımızda bulut depolama nedir ne işe yarar Nasıl kullanılır bunların kısa kısa cevaplarını arayacağız. Çok fazla detaya inmeden Nedir ne değildir bunlar anlamaya çalışacağız. Dilerseniz kısa kısa başlıklar altında açıklamalarını yapmaya çalışalım.

Bulut depolama nedir?

Bulut depolama veri depolama nın internet ağ üzerinden yapılma işidir. Yani bilgisayarınızda veya kullandığınız cep telefonunuzda yer kalmadı bunlar için internet üzerinden erişebileceğiniz online depolama satın alıyorsunuz. Satın alıyorsunuz diyorum çünkü temelde paralı yapılan bir iş. Google Drive gibi bazı bulut depolama firmaları küçük kullanıcılar için başlangıç aşamasında belli başlı boyutları ücretsiz sunuyorlar. Aslına bakarsanız bir nevi ayağınız alıştırıyorlar. Ancak çok çok kullanışlı ve çok işe yaradığından söz etmek yanlış olmaz.

Dilediğiniz bir veriyi (bu herhangi bir veri olabilir fotoğraf olabilir videolarınız olabilir veya dökümanlarınız olabilir) online sunucularda barındırma işlemidir. Bu verilerinize internet ağının olduğu her yerden erişebilirsiniz. Aslında güvenilir ve sağlamcı olduklarını da söyleyebiliriz. Çünkü birçoğu verileri yedekleyerek saklar. Yani atıyorum telefonunuzdaki bir veriye telefonunuz bozulduğunda ulaşmanız zorlaşır. Ancak bulut depolamada bu tarz şeyleri görmek çok daha azdır hele ki hizmet aldığınız firma iyi bir firmaysa. Verilerinizi sakladıkları bina bile yansa bir başka lokasyonda yedeklerini barındırıyor birçoğu.

Bulut depolama nedir ne işe yarar

Bulut depolama ne işe yarar?

Aslında yukarıda da anlattığımız gibi ne işe yaradığı da anlaşılır oldu. İngilizcesi cloud storage olan bulut depolama öncelikle verilerinizin daha güvenli saklanmasını sağlar. İnternet olan birçok yerden ulaşımının olmasını sağlar. Önemli verilerinizi üzerinizde saklamanız gerekmez. Sadece önemli veriler diyeyim gereksiz verileri de üzerinizde saklamanız gerekmez. Bu nedenle bilgisayarınız olsun akıllı telefonunuz olsun cihazlarınızı yormamış olursunuz.

Cihazlarında yer alan sıkıntısı yaşayanların ilk başvurabilecekleri (SD kart ve hard diskten sonra) şeylerdir. Eskiden bu tür veriler saklanması için ücretler biraz yüksekti. Ancak şimdilerde birçok büyük firmanın da bu işe girmesinden kaynaklı fiyatlar bir hayli kullanıcı dostu oldu. Sizler de ihtiyacınız varsa küçük bir arayıştan sonra kendinize göre bir yer bulabilirsiniz.

Bulut depolama nasıl kullanılır?

Verilerinizin bulut diye tabir edilen internet bağlantılı sunuculara saklanması olayıdır demiştik. Bu neden ne öncelikle bulut depolama alanı satın almanız gerekir. Bu hizmeti veren birçok firma var bunların herhangi birisinden üyelikle ve sonrasında alan büyüklüğü isterseniz ücretini izle bulut depolama alanı alırsınız.

Bu alana ister cep telefonunuzdan ister bilgisayarınızdan ister herhangi bir yerden herhangi bir veriyi gönderip her yerden ulaşılabilir olmasını sağlarsınız. Tabii her yerden ulaşılabilir olmasını sağlayıp herkese ulaşılmasını sağlamıyor, sadece sizin ulaşmanıza imkan veriyor. Şifreli giriş mevcut. Bu da yanlış bir ifade olmasın; sadece bununla da sınırlı değil dilerseniz herkesle de paylaşılabilir kılabilirsiniz. Bazı dosyalarınızı herkesle paylaşılabilir yapıp bazılarını sadece kendinize saklayabilirsiniz. Belli başlı dosyalarınıza sadece birkaç kişiye erişim izni verebilirsiniz. Yani verilerinizi dilediğiniz gibi yönetebiliyorsunuz. İster silip yerine yenilerini yükleyebilirsiniz ister hiç silmeden depolama alanınız izin verdiği müddetçe bulut yedekleme yapabilirsiniz.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.