Arama Motorları, Nasıl yapılır?

Domain Otoritesi Nedir? Nasıl Arttırılır? (DA-Domain Authority)

Domain otoritesi nedir, sorgulama nasıl yapılır? sorusunu merak edenler ve sonucunda da Domain otoritesi nasıl arttırılır merak edenler doğru adresteler. Bu başlıkların tamamına adım adım değinmeye çalışacağız.

Domain Otoritesi Nedir?

(DA) Domain Authority nedir öncelikle bu konuya değinelim. DA olarak bildiğimiz yani Alanadı Otoritemiz, web sitemizin arama sonuçlarındaki sıralamasını belirleyen 0-100 arası bir puanlama sayısıdır. Moz tarafından geliştirilmiş olan bu kavram, Google aramalarındaki sıralamayı simüle ederek etkileyici ve yararlı bir puan verme esasına dayanır. Siteler ve üzerlerinden elde edilen değerlerle bir karşılaştırma yapılarak puanlama yapılır.

Domain otoritesi nedir öğrendiğimize göre nasıl sorgulama yapacağımıza geçebiliriz.

Domain otoritesi sorgulama

Mozrank olarak da bilinen DA değeri öğrenmek için birkaç farklı metod var. İnternette arama yaparak bazı siteler üzerinden (moz.com, ahrefs) veya Mozbar‘ı Chrome’a ekleyerek kolayca domain authoriy sorgulama yapabilirsiniz.

Aslında bu araç Google tarafından paylaşılmadı, tamamen üçüncü taraf bir aracı tarafından; yani Moz trafından tanıtılmış olmasına rağmen yine de Google aramalarında domain otoritesi yüksekliğinin iş gördüğü anlaşıldı. DA’nız ne kadar yüksekse sıralamanız da o denli iyi oluyor. Büyük sitelerin domain otoritesi sorgulama değerlerine göz atalım; Facebook: 100, Microsoft: 96, Alexa: 91, Twitter: 99, Sahibinden.com: 83, Hepsiburada: 81… şeklinde görünüyor. Siz aradığınızda belki birkaç puan farklılık gösterebilir, çünkü sürekli güncel bir platformdur. Göründüğü üzere yüksek puanlar almak aynı zamanda yüksek trafik anlamına geliyor. Biz bu yazımızda, özellikle Moz’un DA değerini nasıl hesapladığı ve bizim DA’yı geliştirmek için ne yapmamız gerektiğini ele aldık.

Domain Otorite Nasıl Hesaplanır?

Moz, web sitelerimizin DA’sını genel olarak aşağıdaki faktörleri göz önüne alarak hesaplıyor,

 • Web sitemize gelen yani yönlendirilmiş bağlantıların sayısı
 • Gelen bağlantıları kalitesi ve yoğunluğu
 • Sitemizin içerik kalitesi
 • Alan adımızın sosyal medyadaki sinyalleri ve genel şöhreti
 • Web sitemizin SEO uygunluğu

Domain Otoritesi Nasıl Arttırılır?

Domain otoritesi nasıl artırılır konusunu birkaç adımda inceleyeceğiz. Domain otoritesi nasıl yükseltilir adımları aslında çok temel ve bilinen şeylerdir. Sadece biraz daha dikkat etmek ve bu doğrultuda sitemize ufak dokunuşlar yapmamız gerekiyor. Haydi Domain authority artırma adımlarına göz atalım.

1. Sayfa dışı SEO’nuzu güncelleyin

Yüksek bir DA puanı elde edebilmek için, öncelikle web sitemizin iyi bir bağlantı profilini oluşturmamız gerekiyor. Sitemize yönlenen harici bağlantıların olabildiğince yüksek kalitede ve farklı olması gerek. Semrush veya Moz Explorer gibi araçlardan yardım alarak kırık bağlantılarımızı temizlemeliyiz. Çünkü bu türden bağlantılar, sitemizin itibarına zarar verecektir.
Sitenizdeki makalelerin amacına uygun ve yüksek kalitede olması, ziyaretçilerinizin sitenize bağlılığını ve gezintisini artıracak en önemli etkendir. Bunun yanında sitenizin tanıtımı, yorumlama gibi doğal etkenlere dayalı bağlantı edinmeye odaklanmak lazım. Bağlantıları da yine kaliteli bir içerik üzerinden almak gerekiyor. Çöp diye adlandırabileceğimiz bağlantılardan uzak durmalı. Zaten birkaç cümle önce bahsettiğim makalelerinizin kalitesi size uzun vadede doğal bağlantılar çekecektir. Bu tarz doğal bağlantıları Google çok iyi ayırt edebiliyor ve olabildiğince yüksek değer verip arama sonuçlarınıza doğrudan etki ediyor.

2. SEO Optimizasyonu

Web sayfamızdaki öncelikle içeğimizin kalitesini artırmaya çaba gösterelim. Yerleştireceğimiz anahtar kelimelerin içeriğe doğal bir şekilde oturduğundan ve dağıldığından emin olun. Sonrasında da;

 • Başlık ve açıklamaların optimize edilmesi, H1, H2 gibi etiketlerin kullanılması
 • Video ve görüntülerin optimizasyonu
 • SEO adına çok etkili olduğu bilinen, site içeriklerimizin aralarındaki link bağlantısını kurma
 • Featured Snippets‘da içeriği en iyi ifade eden biçimde yer almamız gerek. (featured snippets’ın ne olduğunu google’da arayınız.)
 • İçeriğimizin zamanında güncellenmesine dikkat etmeliyiz. (Benim gibi ayda yılda bir yazmamalısınız)

3. SEO Tekniğimiz Doğru Olmalı

 • XML site haritamızın optimize edilmiş halinin Google’a ibraz edilmesi
 • Robots.txt ayarlarımızı incelemek ve Google gibi getir özelliğini kullanarak web sitemizin arama motorlarının botlarınca daha kusursuz taranmasının sağlaması
 • URL’de http yerine https’nin benimsenmesi
 • Arama motorlarının içeriğinizi algılamasını kolaylaştırmak üzere uygun şema düzeni kullanılması
 • Çoklu dil desteğine sahip bir siteniz varsa “hreflang” etiketinin kullanımı
 • SEO tekniğini bir defa doğru uyguladığınızda, bununla tekrar uğraşmanız gerekmez. Dolayısıyla bir seferde çok etkili bir yapı oluşturmanız, DA değeri açısından ve sıralamalardaki etkisi bakımından yüksek olacaktır.

4. Mobil Dostu Websitesi Oluşturmak

Global e-ticaret ve normal site geziniminin neredeyse yarısı akıllı telefonlar üzerinden geliyor. Bu nedenle web sitelerimizin mobil uyumlu olması çok büyük önem arzediyor. Google öncelikle DA puanını artıran mobil dizinleri sayar. Bundan dolayı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages (AMP)) desteğini eklemek gerekiyor. Google bu konuda sitelerinizin mobil uyumluluğunu ölçebileceğiniz “Mobil Uyumluluk Testi” ‘ni sunuyor.

5. Web sitenizin yüklenme hızını geliştirmek

Google sıralama algoritmasının bir diğer dikkat ettiği konu hiç şüphesiz sayfaların hızlı yüklenmesi. Yani web sitemiz ziyaretçiler tarafından en fazla 2-3 saniyede yüklenebilir olması, arama sonuçlarındaki sıralama açısından önemlidir. Bu sayfalarımıza daha fazla potansiyel ziyaretçi veya müşteri yakalamak deneyimi (User Experience (UX)) sağlayacaktır.

Sayfa Hızı şu Şekilde Artırılabilir;

 • Gereksiz eklentilerin kaldırılması
 • Sayfamız tasarımındaki görsellerin küçük PNG gibi araçlarla optimizasyonu
 • CSS ve medya dosyaları çok büyük olduğunda İçerik Dağıtım Ağı (Content delivery network (CDN)) kullanmak

Toparlayacak Olursak;

Web sitemizin DA değeri ne denli yüksek olursa o kadar orjinal ve değerli olduğunu gösterir. Domain Authority puanı düşük olan web siteleri de arama sonuçlarında iyi performans sergileyebilir. Bu google’un yeni sitelere de şans vermesi ve kalitesini başka bir şekilde değerlendirmesi adına açıklanabilir. Ancak DA değerimiz sürekli yükselişteyse doğru işler yaptığımızın göstergesi olarak değerlendirilebilir. Artık web sitelerimizin Domain otoritesi nasıl arttırılır, puanı nasıl hesaplanır birşeyler öğrendik. 🙂

Hepinize yüksek DA diliyorum…

Tagged , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.