Wordpress

En İyi 10 WordPress Forum Eklentisi

En iyi WordPress forum eklentilerini sizler için bir araya getirdik ve belirlediğimiz bazı kritelere göre de bir sıralama yapmaya çalıştık. En çok kullanılan, desteği, tema ve ekstra eklentilerinin bulunması gibi birkaç kritere göre sıralamaya çalıştık. Ama şunu da eklemeliyim ki siz sıralanın haricinde artı ve eksilerini göz önünde bulundurarak ve belki biraz da eklenti özelinde araştırmanızı yaparak daha doğru seçim yapabilirsiniz. Biz olabildiğince fazla ve wordpress kullanıcıları tarafından kabul görmüş wordpress forum uygulamalarını güzel bir şekilde bir araya getirdik, anlatıp üzerimize düşeni yapacağız. En iyi wordpress forum eklentisi hangisi? bunun kararını da size bırakıyoruz.

En iyi wordpress forum eklentileri
En iyi wordpress forum eklentileri

WordPress Sitenize Neden Bir Forum Bölümü Kurmalısınız?

WordPress sitenizde toplulukları bir araya getirip bir birlikte bir şeyler yapmak istiyorsanız wordpress forum sitesi kurmak hatta sizin için en iyi wordpress forum eklentisini bulmak iyi bir çözüm olacaktır. Forumlar tartışma ortamı oluşturmak ve kullanıcıların birbirleri arasında etkileşimi artırmak için gerçekten güzel bir seçenek. Eğer doğru havayı yakalayabilirseniz wp forum eklentisi sitenize oldukça fazla değer katacaktır.

Toplulukları bir araya getirip sadece forum sitelerinin temel özelliklerinin yanısıra soru-cevap gibi, sosyal ağ paylaşımları gibi birçok amaç ile değerlendirebilmeniz mümkün. Ziyaretçilerinize destek sunabileceğiniz, kısa çözüm ve önerilerde bulunabileceğiniz, tartışma konuları açabileceğiniz en iyi platform forum sistemidir. Bazen forum kısmına bir ziyaretçinizin yazdığı bir içerik, blogunuzdaki birçok resmi yazınızdan daha etkili bir aranma hacmi ve hit yakalayabilir. Bu nedenle doğru bir eşleşme olduğunda, forum ve blogunuz arasında kan uyumu görüldüğünde; SEO açısında çok büyük bir etki yakalayabilirsiniz. Bu konuda hayal gücünüz ve ziyaretçilerinizin aktifliği size yol gösterecektir.

Peki En iyi wordpress forum eklenitisini kendimize uygun bir şekilde bulduk kurduk diyelim. Herşey bu kadar mı? Tabiki de değil. Bu aslına bakarsanız işin en kolay kısmı. İşin zor kısmı wordpress forum oluşturma adımından sonra başlıyor. Çünkü webmasterların çoğu bir forum kurma işlemini yapmış ve sonrasında kapatarak tarihin tozlu raflarına kaldırmışlardır.

1. bbPress WordPress Forum Eklentisi

bbPress WordPress Forum Eklentisi
bbPress WordPress Forum Eklentisi

En iyi wordpress forum eklentisi arayışınızda ilk akla gelen plugin hiç kuşkusuz bbPress eklentisidir. Çünkü hem kolay bir kuruluma sahip olması hem de WordPress.org geliştiriciler tarafından desteklenen kardeş bir platform oluşu bize bbPress’i daha sıcak göstermiştir. bbPress forum eklentisinin bakımı, kurulumu ve yönetimi oldukça kolaydır. Bu bakımdan geliştirilmeye de müsaittir. Hızlı ve temiz bir kod düzeni sunar.

Peki uygulamanın artı ve eksileri neler bunlara göz atalım;

Artıları

 • WordPress Türkiye tarafından Türkçe dil desteği.
 • WordPress geliştiricileri tarafından geliştirilmesi ve aynı çekirdek altyapıyı kullanması
 • Bir wordpress temasıyla bütünleştirmek istediğinizde size zorluk çıkarmaz.
 • Tema bakımından belkide en fazla alternatifi size sunar. Birbirinden güzel bbPress themes‘lerinden kendinize uygun wordpress forum temalarını kolayca seçebilirsiniz.
 • Yüzlerce ekstra bbPress eklentisi size yapmak istediğiniz birçok şeye olanak sağlar.
 • Düzgün ve uyumlu kodlandığı için sisteminize şişkinlik yaptırmaz, hızlı ve hafiftir.
 • Çoklu forum oluşturup tek bir panel üzerinden kolayca idare edebilirsiniz.
 • Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım olduğundan geliştirilmeye müsait sınırsız bir kullanım sunar.

Eksileri

 • Tanınmış profesyonel forum sistemleri (vBulletin, PhpBB, SMF, MyBB…) gibi zengin bir kullanım olanağına sahip değil.
 • bbPress tek başına çok temel özelliklere sahip bir forum sistemidir. Bu nedenle ek uygulamalar yükleyip desteklemeniz gerekir.

2. BuddyPress WordPress Sosyal Ağ eklentisi

BuddyPress WordPress Forum ve Sosyal Ağ Eklentisi
BuddyPress WordPress Forum ve Sosyal Ağ Eklentisi

İkinci olarak akla gelecek uygulama hiç şüphesiz BuddyPress olacaktır. Kurmak istediğiniz forum bölümü sosyal ağ sistemlerine daha benzer olacaksa mutlaka seçiminiz buddypress’ten yana olmalıdır. Çünkü BuddyPress eklentisi, kendi sosyal ağınızı kurmanıza büyük ölçüde yardımcı olur. bbPress gibi BuddyPress eklentisi de wordpress.org’un resmi eklentisidir. WordPress’le çok bütünleşik bir kod dizilimine sahip oldukça işlevsel bir eklentidir.

Ziyaretçilerinize sosyal etkinlikler, gruplar ve mesajlaşma imkanları ile diğerlerinden farklı bir yönde, tam bir sosyal ağ seçeneği sunuyor. Tıpkı Facebook’taki gibi ziyaretçilerinizin kendilerine özel profilleri, arkadaş ekleme, özel mesaj gönderme, grup oluşturma ve bildirim alma gibi özellikleriyle benzerlikler gösteriyor.

Güzel olan tarafı da wordpress forum ekleme de bbPress ve BuddyPress’i birlikte kurup kullanabilirsiniz. Çok yönlü ve oldukça zengin bir platform oluşturmanız mümkün. Tabi açık söylemek gerekirse bunları yapabilmek için blog ziyaretçilerinizin çok paylaşımcı ve istekli yapıda olmaları gerekiyor.

Artıları

 • WordPress Türkiye tarafından Türkçe dil desteği.
 • WordPress temalarıyla kolay ve sorunsuz entegrasyon
 • Yaygın üçüncü taraf BuddyPress Eklentileriyle daha işlevsel.
 • Kullanıcı profilleri, gruplar, sosyal bağlantılar, özel mesaj vb. birçok sosyal ağ özelliği
 • Ücretsiz ve açık kaynak koduyla sınırsız kullanım imkanı

Eksileri

 • Tek başına temel özelliklere sahip olduğu için üçüncü taraf eklentilerle desteklenmesi gerekiyor.

3. wpForo Forum eklentisi

wpForo WordPress Forum Eklentisi
wpForo WordPress Forum Eklentisi

En iyi wordpress form eklentisi arayışlarımıza wpForo eklentisi ile devam ediyoruz. Tasarım ve özelleştirme anlamında birçok imkan sunuyor ve ücretsiz wordpress forum eklentisidir. (Tabiki ücretli premium seçeneği de var.) Daha basitleştirilmiş soru cevap tasarımı var. 6 Renk forum renk stiline sahip. Bunlardan biride karanlık aydınlık tema modu.

Bu wp forum eklentisiyle ziyaretçilerinizin destek alabileceği, katılım sağlayabileceği ve forumunuz için katkıda bulunabileceği modern bir forum deneyimi sunuyor. Etkileşim olarak; kullanıcılar soru gönder – cevap al, konulara oy verme, abone olma ve bildirim alma gibi birçok özellik var.

Artıları

 • Geliştirmek için üçüncü taraf eklentiler bulabilirsiniz. Hem ücretli hem ücretsiz eklenti desteği mevcut.
 • Forum siteniz için ekstra XML desteği, SEO ayarları, anti spam mesaj ayrıcı, cache (önbellekleme) sistemi vb. birçok özellik
 • Sosyal etkileşimi artırmak için sorunsuz BuddyPress entegrasyonu
 • Türkçe dil desteği var.

Eksileri

 • Eklentinin ücretsiz modülünde malumunuz sınırlı temel özellikler bulunuyor. Anket düzenleme, reklam yönetimi, özel mesajlaşma, özel profil alanları vs gibi seçenekler maalesef ücretli.
 • İlk kullanıcılar için eklenti ayarları biraz karmaşık

4. Asgaros Forum eklentisi

Asgaros Forum
Asgaros WordPress Forum Eklentisi

wordpress forum sitesi kurma deneyiminiz için diğer bir eklentimiz de Asgaros Forum. Basit kullanımlı ve sitenize forum ekleyebileceğiniz en basit eklentilerden birisi. Bu nedenle kimileri için en iyi wordpress forum eklentisidir. Kurulumu kolaydır ve wordpress’e destek bir forum oluşturmaya yeterli sayılabilir. Tabiki zengin özellikler için ekstra desteklere mutlaka ihtiyacınız olacak ama üçüncü taraf eklenti desteği maalesef yok.

Artıları

 • Yeni başlayanlar ve hatta biraz daha profesyoneller için bile hafif ve basit bir forum eklentisidir.
 • Türkçe wordpress forum eklentisi arayalar için idealdir. Türkçe dil desteğine sahiptir yani.
 • Üyeler, içerik yönetimi ve izinler gibi basit ama yeterli destek sunar.
 • Forum istatistikleriyle sizi bilgilendirir.
 • Multisite desteği bunda da var.

Eksileri

 • Maalesef daha fazla işlevsellik için ihtiyaç duyacağınız üçüncü taraf eklenti desteği yok. Ama eklenti indirme sayılarına bakıldığında bunun çok problem edildiği söylenemez.

5. DW Question and Answer – WordPress Soru Cevap Eklentisi

DW Question and Answer soru-cevap eklentisi
DW Question and Answer WordPress Forum Eklentisi

Adından da anlaşılacağı üzere etkili bir soru-cevap forumu olmayı hedefliyor. Zaten indirilme ve kullanım sayıları da bunu gösteriyor. Forum olarak değil de asıl önemli olan soru-cevap forumu ise kullanılabilir bir eklenti. Normal forum sitelerinin aksine en güzel özelliklerinden birisi cevapların oylanması ve beğenilen cevabın üste taşınması. Bu nedenle en doğru cevap konusunda siteniz ziyaretçilerini doğru yönlendiriyor.

Soru-cevap bölümüne ihtiyaç duyanlar mutlaka radarlarına alsınlar bu wordpress soru-cevap eklentisini.

Artıları

 • Soru-cevap sistemi kurmak isteyenler için temel seçenekler sunan ücretsiz seçeneğinin yanısıra daha profesyonel kullanım için premium sürüm satın alabilirsiniz.
 • Spam’le mücadele konusunda CAPTCHA desteği,
 • Soru-cevap desteği için çok güzel.

Eksileri

 • Ücretsiz olan kısmı maalesef soru-cevap formatını basit bir şekilde sunuyor.
 • Türkçe dil deseği yok maalesef.
 • Güncelleme desteği diğerlerine nazaran daha zayıf.

6. ForumEngine WordPress forum eklentisi

ForumEngine
ForumEngine WordPress Forum Eklentisi

ForumEngine wordpress forum plugin‘i değildir. Kendi başına wordpress forum temasıdır. Diğerlerinden ayıran en büyük özelliği forum sitenizi tam bir tartışma forumuna dönüştürmesi. Konuları doğrudan ana sayfa üzerinden gösterebiliyor oluşunuz. Yani siteniz tamamen forum sitesi düzenine sahip oluyor. Blog ve forum şeklinde kullanamıyorsunuz.

Kullanıcılar ForumEngine theme üzerinden; soru sorma, beğeni mekanizması, konu gönderme, sorulara ve konulara diğer kullanıcıların cevap verebilmesi gibi temel forum özelliklerini barındırıyor. Ajax tabanlı hızlı ve canlı bir arama sistemi var. Forum kullanıcıları da yöneticilik, etkinlik erişimi gibi çeşitli yönetim alanları mevcut.

Artıları

 • Tam teşekküllü diyebileceğimiz bir forum temasıdır. Üçüncü taraf eklentilere gerek kalmadan bünyesinde barındırdıklarıyla yeterli bir forum deneyimi sağlar.
 • İlk seçenekler kadar olmasa da wordpress forum temaları konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.
 • Kategoriler, Forum içi istatistikler, güncel ihtiyaçlar için yardımcı eklentiler bulabilmeniz mümkün.
 • Forum siteniz üzerinden gelir elde edebilmek için gerekli reklam alanları düşünülmüş.

Eksileri

 • Diğerleri kadar popüler ve çok kullanıma sahip olmadığı için maalesef tema konusunda daha dar seçenekler var.
 • WordPress’e entegre olabilse de diğerleri kadar entegre olamadığı için; blogunuz ve forum siteniz arasındaki etkileşimi kurmak biraz sizi zorlayacaktır.
 • Ücretli bir temadır. 49$ olarak ücretlendirilmiş. Sınırlı bütçesi olanlar diğer seçenekleri değerlendirmeye almalı.

7. Simple:Press

SimplePress
Simple:Press WordPress Forum Eklentisi

Wordpres forum ekleme için bir başka eklenti. Ücretsiz ve Premium seçenekleriyle birlikte gelir. Dolayısıyla ücretsiz seçeneği ile denemeler yapıp güzel bir ortam oluşturabileceğinizi düşündüğünüzde premium seçeneğine geçilebilir.

Simple:Press eklentisi ile forum sitenize sınırsız forum açmak, grup oluşturmak, alt forum desteği, özel forum yapma vs. gibi birçok imkan mevcut. Dilediğiniz foruma kilit koyma, sabitleme, gruplara ve kullanıcılara izin ve yönetim atama gibi seçeneklere sahip. Kullanıcılarınız için oldukça geniş bir profil sistemi bulunuyor.

Artıları

 • WordPress’e tamamen entegre olabiliyor, forum/blog geçişleri ve etkileşimlerini destekliyor.
 • Çoklu site kurulumunu destekliyor. (nasıl bir destek olduğunu çok anlayamadım doğrusu)
 • Üçüncü taraf eklentilerle desteklenebiliyor ve hali hazırda satışta olan 70’den fazla premium eklenti sunulmuş.
 • Kalıcı bağlantılar özelliğini kullanıyor ki SEO açısından önemli bir etmen.

Eksileri

 • Ücretsiz sürümü var fakat oldukça basit kalmış. Gelişmiş özellikler için premium satın almanızı istiyorlar.
 • Türkçe dil desteği henüz yok.

8. CM Answers

CM Answers
CM Answers WordPress Forum Eklentisi

Güçlü bir soru-cevap etkileşimi sunduğunu iddia ediyor. Zaten sadece soru-cevap forumu oluşturmanıza yardımcı bir diğer alternatif wordpress forum eklentisidir. Yukarıdaki eklentiler kadar fazla talep ve güncelleme desteği yok. Abone, özel mesaj, puanlama(oy verme), dosya yükleme izni, soru-cevap, içerik filtreleme gibi özellikler mevcut. Ama en güzel özellii soru-cevap kısmında en iyi cevap için oylama imkanı sunması. Ekstra özellikler için ücretli eklenti desteği var.

Artıları

 • Birçok wordpress temasıyla sorunsuz uyumlu.
 • Soru-cevap kısmı için oylama imkanı
 • Premium sürümü var: profil düzenleme, en iyi yanıt seçimi, sosyal medya uyumu vs.

Eksileri

 • Sadece soru-cevap formunda kullanımla sınırlı.
 • Türkçe dil desteği yok.
 • Kullanıcı yorumlarında kullanımının zor olduğundan dert yanılmış.

9. WP Symposium Pro

WP Symposium Pro WordPress Forum Eklentisi
WP Symposium Pro WordPress Forum Eklentisi

BuddyPress’e alternatif bir sosyal ağ eklentisidir. Kendi sosyal ağınızı kurmaya olanak sağlar. Henüz çok fazla tercih edilen bir forum eklentisi değil. Arkadaş ekleme, etkinlik duvarı oluşturma gibi facebook benzeri klasik özellikler sunmaya çalışıyor. Her temaya uygun tasarlandığı vurgulanmış. Bu da alternatif bir wp forum sitesi eklentisi.

Artıları

 • Yazı tipleri ve renklendirme, buton özelleştirme gibi imkanlar kısa kodlarla sağlanmış.
 • Özellik ekleme ve eklenti satın alma desteği ücretli premium seçeneğinde var.
 • Kullanımınızı kolaylaştırmak için video destekli yardımcı kaynaklar hazırlanmış.

Eksileri

 • Türkçe dil desteği yok.
 • İhtiyaç duyacağınız birçok özellik için Premium satın almanızı istiyor.

10. Discussion Board

Discussion Board WordPress Forum Eklentisi
Discussion Board WordPress Forum Eklentisi

Bir diğer ücretsiz kullanım imkanı sunan wp forum eklentisi. Herhangi bir kod bilgisi gerektirmeden kurulup aktif edildiği belirtiliyor. Ama tabiki standart eklenti yükleme ve kurulum bilgisine sahip olmak lazım. Aynı konunun tekrar açılmasını engelleyen spam koruması vadediyor.

Artıları

 • Herhangi bir tema ile uyumlu tasarım sunuyor.
 • Kullanışlı kısa kod sistemi kullanıyor.
 • Daha fazla seçenek için ücretli Premium seçenek sunuyor.

Eksileri

 • Türkçe dil desteği yok.
 • Ücretsiz sürümde tatmin eder seçenekler yok. İhtiyaç hissedeceğiniz birçok özellik için premium satın almanız gerekiyor.

Forum Sitesi Kurmak İsteyenlere Önemli Öneriler

Bu tip eklentilerle wordpress’e forum sistemi kurmak mümkün. Fakat forum sisteminiz biraz ilerlediğinde bu size kaynak tüketimi anlamında önemli çözümlere ihtiyaç hissettirecek. Bu da forum sisteminizi farklı bir kaynakta barındırma ihtimalini veya kaynaklarınızı büyütme ihtiyacınızı göz önüne getirecektir. Yani sözün özü hosting anlamında biraz problem yaşatmaya başlayacaktır, bunun bilincinde ve hazırlığında olunması gerekir. Yeni başlayan bir kullanıcı için çok fazla önemli olmasa da ilerleyen zamanlarda ihtiyaç doğacaktır. Tabi ihtiyaç duyulması da bir bakıma iyi haber. Çünkü forum sisteminiz belli bir kullanıcı hareketliliğine erişmiş demektir.

Forum sisteminiz veya soru-cevap platformunuzun hatırı sayılır bir seviyeye gelebilmesi için başta sizin yazı ve konularınıza ihtiyaç duyacaktır. Tabi blog sitenize gelen ziyaretçi sayınız iyiyse; forum ve soru-cevap sisteminizi biraz göz önüne getirip aktifliğini sağlamak biraz daha kolay olacaktır. Bu sefer de spam ve sunucu yoğunluğu sizin için dikkat edilmesi konular olacaktır.

Sizin için en uygununun hangisi olduğu konusu; artı ve eksiler, indirilme sayıları, güncelleme ve üçüncü parti eklentilerle destek arasında yapılabilir. En iyi wordpress forum eklentisi seçiminde size başarılar.

Umarım yazımızdan memnun kalırsınız. Eksik kalan ve belirtmeyi unuttuğumuz eklenti varsa bize yorum kısmından yazınız. Belki bu yazımızdan sonra En İyi WordPress SEO Eklentileri yazımıza göz atmak istersiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.