Adsense

Google Reklam Yerleştirme İçin En İyi Uygulamalar (Adsense Heatmap)

Aslına bakarsanız bazen trafiği bile artırmadan Adsense reklam gelirinizi 3 kat artırabilmeniz mümkün. Bu yazımızda size bunun örneklerini anlatmaya çalışacağız. Adsense reklam yerleşimi en az içeriğinizin kalitesi kadar önemlidir.

Haydi başlayalım…

Adsense Heatmap (ısı haritası)

Adsense reklam gelirinizi artırmak için öncelikle reklam TO’sunu (Tıklanma Oranı) artırmaya odaklanmak gerek. TO’yu nasıl iyileştirebiliriz sorusuna cevaben de Adsense Isı Haritasına gözleri çeviriyoruz.

Aşağıdaki görsel üzerinden tahmin edeceğiniz üzere; kutucuğun rengi ne kadar kırmızı olursa, o alan reklam yerleşimi açısından o kadar iyidir. Bu ısı haritamızın desktop yani masaüstü web görünümü için olduğunu unutmamak gerek. Mobil cihazlar için yerleşim stratejisi biraz daha farklıdır. Çünkü mobil cihazlarda ekran boyutundan kaynaklı olarak alan daha kısıtlı ve daha yavaş bir platform üzerinedir.

Görüntülenebilir En iyi Reklam Konumu

Öncelikle Google’un bu konuda resmi açıklamasına bir göz atalım. Bu bize daha iyi bir fikir verecektir. JumpFactor‘a göre ekranın üst bölümü, bir web sayfasının kaydırmadan görünebilen alanıdır. Diğer alanlar bir şekilde kaydırmak suretiyle ulaşılabilen alanlardır ve ekranın alt bölümüdür.

En Görüntülenebilir Reklam Konumu
Size daha iyi bir fikir verebilmek için, sayfa yerleşimi ile ilgili reklam yerleşimi hakkında konuşan bu resmi Google bilgisini görelim. JumpFactor’a göre Ekranın üst kısmı, bir web sayfasının sayfayı kaydırmadan görülebilen görünür alanıdır. Görünür alanın altında yer alan ve içeriği görüntülemek için kaydırılması gereken alan, ekranın alt kısmındaki gibi adlandırılır.

Yukarıdaki resme baktığımızda farklı reklam birimlere farklı davranmamız gerektiğini anlayabiliriz. Mesela 300×250 boyutundaki Adsense reklam birimini ekranın üst kısmına yerleştirme isteyebilirsiniz. (Burası aynı zamanda mobil cihazlar için de ideal yerlerden biridir.) 728×90 reklam boyutunu da hemen bunun üzerindeki bir alana yerleştirebilirsiniz. Esnek bir reklam da oluşturabilirsiniz bu bölüm için. Esnek reklam alanları çok daha etkili sonuçlar verebilir.

Yazımızın başında belirttiğimiz olayı yanlış anlayıp herşeyin reklam yerleşimi olduğunu lütfen çıkarmayın. İçeriğinizin her daim kullanıcı odaklı kaldığından emin olmalısınız. İnternet sayfanıza genel olarak baktığınızda içeriğinizin asıl vurgulanan öge olarak kalması, reklamların içeriğinizle bütünleşerek biraz öne çıkması için çaba göstermelisiniz. Bu arada reklamların tamamının ekranın üst kısmında bulunması Google Adsense Politikalarına aykırı olarak kabul edilir. Hesap engellenmesi vs cezalara muhatap olabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse;
Sitenizle ilerlemenizin en iyi yolunun, kalitesi yüksek içeriklerle beslemek olduğunu aynı zamanda reklam birimlerinizi doğru yerleştirerek maksimum gelir elde etmek olduğunu unutmamak gerek. Bu nedenle zaman zaman sayfalarınızı optimize etmek faydanıza olacaktır. Bu arada deneme yanılma yönteminin aslında en iyi metod olduğunu da unutmamak lazım. Çünkü her site farklı reaksiyon verebilir. Bir başka sitede etkisiz olan reklam birimi ve yeri sizin siteniz için tam ters etki yapabilir. Bunları da denemekten çekinmeyin. Kendinizce Adsense politikalarını ihlal etmeden denemelerinizi yaparak kendi raporunuzu oluşturabilirsiniz. Bazen az sayıda reklam alanı yerleşimi daha fazla gelir elde etmek anlamına gelebiliyor. Reklamınızın yeri ve sayısından daha önemli olan şey, reklamınızın nitelikli olmasıdır. Bunlara dikkat ettiğinizde hak ettiğiniz sonuca ulaşabilir ve sıkı çalışmalarla daha yüksek paralar kazanabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken kullanıcılarınız da mutlu kalır. Mutlu kullanıcı daha fazla potansiyel reklam tıklayıcıdır.

Bol kazançlar, selametle…

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.