Site Araçları

Google Search Console’a Site Ekleme ve Sitemap.xml Kayıt

Namıdiğer Google webmaster tools 2015 ten bu yana Google Search Console olarak anılmaya başlandı. Google tarafından site yöneticilerinin dizin kaydı oluşturma ve düzenleme gibi, web site optimizasyonlarını yapabildikleri bir platformdur. Google webmasterlar için sunduğu sayfasında arayüz değişiklikleri yaptı ve yeni ismi ile tanıttı. Bu değişiklik webmasterlara sunduğu bir anket sonrasında yaptı. Yani daha işlevsel ve kullanıcı dostu bir değişiklik yapmaya çalıştı. Çünkü daha önceki sürüm biraz daha karmaşık geldi. bunun nedeni de kullanıcıların hepsi gerçek anlamda bir wapmaster değil sadece küçük bir kısmı bunu iş olarak veya profesyonel bir şekilde yürütüyor. Geriye kalan büyük bir kısmı ise hobi amaçlı kullanan veya Küçük işletmelerin bulunduğu kesim. Bu bakımdan daha basitleştirmek istedi diyebiliriz. Bu yazımızda Google search console’a site ekleme nasıl yapılır? Google site ekleme, sitemap ekleme nasıl yapılır? Bu sorulara yanıt arayacağız.

Burada web sitenizin hatalarını, dizin ekleme, URL kaldırma işlemlerini, hız açısından kontroller gibi birçok başlık halinde sitelerinizin performans denetimlerini sağlayabiliyorsunuz. Oldukça önemli ve takip edilmesi gereken bir yer. Yani WEB sitem var ama Google Search console nedir? ne işe yarar? bilmiyorum demenizi pek istemiyor. Bu nedenle öncelikle tanımlama işlemleri ile yazımıza başlayalım istedik.

Google Search Console’a Site Ekleme

Google search console’a websitemi nasıl kaydederim? Aslında bu konuda uzun uzadıya yazılacak bir şey yok. Çünkü yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Google bu işlemler oldukça kolaylaştırdı. Sizde Google Search console ile girip biraz arama ile kolay bir şekilde web sitenize ekleyebilirsiniz. Biz yine de kısaca açıklayalım. Öncelikle Google Search Console‘a giriş yapalım. Bunun için bir Google hesabına ihtiyacınız var.

Sisteme giriş yaptığınızda sol üstte +Mülk ekle butonunu göreceksiniz. Eğer daha önce kaydedilmiş Bir web siteniz varsa burada onun adını göreceksiniz. web sitenizin yanında Küçük ok işaretine tıkladığınızda aşağıdan mülk ekle seçeneğini görebilirsiniz.

Google Search Console Kayıt
Google Search Console’a site eklemek

Mülk ekle’den sonra açılacak pencerede web siteniz hangisine uygunsanız ekleyebilirsiniz. Normal bir web sitesi kaydı yapacaksanız sağ kısma (http:// veya https://) etiketi ile birlikte adresinizi girerek “Devam” diyorsunuz. Sonraki sayfada doğrulama işlemi yapmanızı isteyecek. İlk olarak diye DNS kaydı ile doğrulayın seçeneği çıkabilir. Burada web sitenizi doğrulamak için birkaç seçenek sunulmuş. İlk seçenek karşınızda diğerlerini görmek için açılır pencereyi aşağı doğru kaydırın. Hangisi kolayınıza geliyorsa oradan web sitenizi doğrulayabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdan _HTML etiketi” seçeneğini seçin size vereceği meta kodunu kopyalayıp web sitenizde <head> etiketinin hemen altına bir yere kodunuzu ekleyin. Web sitenize ilgili kodu ekledikten sonra buraya gelip Doğrula seçeneğine tıkladığınızda web sitenizin sizin olduğunu doğrulayıp kaydınızı gerçekleştirecektir.

Şimdi kayıt işleminizi tamamladığınızda göre sol üstte mülk ekle kısmında web sitenizin adresini görebilirsiniz. Tek web adresiniz varsa zaten o karşınıza çıkacak. Çoklu web adresi eklediyseniz oradan ilgili adresi seçip üzerindeki düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

Google Search Console’a site ekleme işleminizi yaptık şimdi ne yapacağız diye düşünüyorsanız ilk olarak site haritanızı ekleyip sitenizin Google aramalarında düzgün çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağız şimdi ondan bahsedelim.

Google Search Console’a sitemap.xml Ekleme

Google Search Console sitemap.xml haritası nasıl eklenir? Öncelikle web sitenizden sitemap.xml dosyanızın url’sini alın. Eğer web siteniz blogger tabanlı ise Blogger’da Google Sitemap Oluşturma yazımızdan destek alabilirsiniz. WordPress tabanlı Bir web siteye sahipseniz de bir eklenti kurarak xml dosyanızın adresini elde edebilirsiniz. (Google XML Sitemaps eklentisi gibi)

Google Search Console Sitemap Ekleme
Google Search Console Sitemap Ekleme

Evet xml sayfamızın URL’sini aldığımıza göre şimdi nasıl ekleyeceğimize geçelim. Google Search console sol menüden Site Haritalarına giriyoruz. Hemen karşınızda Yeni bir site haritası ekleyin bölümünü göreceksiniz. Buraya http://www.siteadresiniz.com/sitemap.xml şeklindeki gibi adresinizi girip Gönder diyoruz. Eğer sitemap adresiniz sorunsuzsa; Site haritası başarıyla gonderildi yanıtını alacaksınız. “Anladım” deyip açılan pencereyi kapattığınızda hemen ekranda Gönderilen site haritaları kısmında sitemap’inizi ve durumunun başarılı olduğunu, sağ tarafta da keşfedilen URL sayısını görebilirsiniz. Keşfedilen URL sayısı kadarını Google kolayca bulabilecek. Buradan sonrası top Google’da. Sitemap haritanızı Google’a başarıyla eklemiş bulunuyorsunuz.

Farklı site adreslerini de yine aynı şekilde ekleyebilirsiniz.

Google Search Console’a sitemap.xml Kaldırma

Google Search Console sitemap.xml haritası nasıl kaldırılır? şimdi bu soruya cevap arayalım. Eklediğiniz bir haritayı kaldırmak istediğinizde Sol kısımdan Site Haritaları’na girip ilgili haritanın üzerine tıkladığınızda detay sayfası açılacak. Sağ üstte 3 nokta tıklayıp Site haritasını kaldır diyebilirsiniz.

Google Search Console Sitemap Kaldırma
Google Search Console Sitemap Kaldırma

Sitemap ekleme ve kaldırma işlemi bu şekilde.

Tagged , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.