Ekonomi

Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır? (gümüşe yatırım)

Gümüş geçmişten günümüze kap kacak, süs eşyası ve takı olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda artan fiyatları cazibesini bir hayli artırdı. Altının ardından da insanlar artık Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır? sorunusuna cevap aramaya başladı. Değerli madenler arasında belki son yıllarda adını en sık duyduğumuz emtia diyebiliriz. Genelde gümüş yatırımı bankalar aracılığı ile yapılıyor ancak son zamanlarda fiziki gümüş yatırımı da değerlendirilen bir başka konu.

Gümüş yatırımı 2019 yılında hayli revaçtaydı ve 2020 yılında daha da değerleneceği öngörülüyordu. Yıllık ve 3 yıllık grafiklerde katlanan bir seyir sergiledi. Son 6 ay içerisinde dünyadaki ekonomik gelişmelerden eksi yönde etkilediğinden biraz değer kaybetti fakat şimdilerde tekrar toparlanma aşamasında. Günbegün banka gümüş fiyatları ve gümüş al sat nereden yapılır gibi aramalar Google’da göze çarpıyor.

Kısa bir şekilde gümüşün tarihçesinden bahsedecek olursak; altın ve bakır dan sonra bulunduğu tahmin ediliyor ve M.Ö. 3100 yıllarında ilk defa Mısırlılar çok sonraları da Çinliler ve persler tarafından kullanıldığı biliniyor.

gümüş yatırımı nasıl yapılır

Gümüş yatırımı nasıl yapılır?

Gümüşe nasıl yatırım yapılacağını bilmek için tabii ki öncelikle gümüş nasıl alınır onu bilmek gerekiyor. Bu sorunun hemen ardından gelecek ilk sorular fiziki gümüş yatırımı olacaktır. Gümüş yatırımı ilk defa ülkemizde 2011 yılında hizmete girdi. Forex piyasası üzerinden kaldıraçlı sistemlerle alış satış yapılmaya başlandı. şimdilerde artan fiyatları ve gümüşe olan ilginin de artmasından dolayı bankalar kendi portföylerini almaya başladılar. Kaldıraçsız direkt olarak alabileceğiniz Türkiye finans ve Kuveyt Türk gibi bankalar var. Yeni yeni diğer bankaların da bu işlemi desteklediğini görüyoruz.

Bankadan gümüş nasıl alınır?

Bankalardan artık emtia alımı çok zor değil. Gümüş satışını yapan bankalardan öncelikle yatırım hesabı açılması gerekiyor. Tabii ki gümüşe dayalı yatırım hesabı açılması gerekiyor. Hesabınızı açtıktan sonra güncel fiyatlar üzerinden (tabii bu fiyatlar banka havuzuna göre değişiklik gösteriyor) alım satım yapabiliyorsunuz. Gümüş al sat işlemlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

Gümüş alış satış işlemlerinizi bankalar haricinde onaylı yatırım kuruluşlarından da yapabilirsiniz. Öncelikle hangi yatırım kuruluşlarının gümüşe destek verip vermediklerini öğrenmeniz gerekiyor. Sonrasında Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır sorunuz daha gerçekçi bir hal almaya başlayacak.

Gümüş piyasası genellikle altınla paralellik gösteriyor. Arada ters köşe yaptığı da olabiliyor ama genel seyir altına bağlıymış gibi büyük benzerlik gösteriyor. Tabii ki gümüş piyasası altına nazaran daha küçük bir piyasaya sahip.

Gümüşü fiziken de alabilirsiniz ancak bunun alımı ve satımı daha zor olacaktır. Çünkü belirlediğiniz fiyata altında olduğu gibi külçe külçe gümüş almak biraz daha zor. Sanal gümüş almak daha avantajlı gibi duruyor. Çünkü fiziki gümüş aldığınızda sonrasında Külçeçe gümüş nerede bozdurulur? şeklinde arama yapmanız gerekecek ve bu da gümüş satarken değerini düşüren bir etmen.

Artık gümüşe yatırım nasıl yapılır biliyorsunuz. İster fiziki ister sanal (yani online) gümüş alım satımı destekleyen kuruluşlar üzerinden yapabilirsiniz. caizliği noktasını düşünen yatırımcılar için yukarıda belirttiğim Türkiye finans ve Kuveyt Türk gibi katılım bankaları size sattıkları gümüşü fiziki olarak ellerinde bulundurma zorunluluğu taşıyorlar. Bu da gümüşün alış satışını caiz hale getiriyormuş. İsteyen yatırımcılara şimdiden bol kazançlar.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.