İşe Yarar Bilgiler

intel işlemci model kodları U, M, H, HQ, K, HK ne demek?

intel işlemci model kodları anlamları

Bilgisayara işlemci seçerken birbirinden farklı birçok numara üzerinden saç baş yolduran seçimler yapmaya çalışırız. Derine daldıkça da kafalar iyice karışır sonra hepsi birbirine girer neyin ne olduğunu bile unutabilirsiniz. Mutlaka bazen bir bilgisayara almak istiyoruz veya alacak birisi çıkıp size danışıyor. hangisini almam lazım sen daha iyi bilirsin sonundaki harfleri bilirsin falan diye. İşte intel işlemci model kodları burada prestij kurtarıcı oluyor. 🙂

Bu küçük rehber yazımız sayesinde, hangi işlemciyi almanız veya seçmeniz gerektiğine bir nebze olsun karar vermenize yardımcı olacaktır. En azından işlemciler üzerinde bulunan harflerin ne anlama geldiğini anlayabileceksiniz. Bilgisayar almanın neredeyse yarısı işlemci doğru seçmekten geçiyor. Çünkü değiştirilmesi en zor parçalar işlemcilerdir. hele ki konu laptop olunca uyumlu ve değişebilir olma ihtimali daha da düşüyor. bu nedenle işlemci seçiminde çok çok dikkat etmek gerek. onun içinde işlemcilerin teknik özelliklerinden haberdar olmak gerek. Ufak da olsa bu seçimi yapabilmeniz için püf noktalar bu harf ve rakamlarda gizli. Tabii bu seçimi yaparken aşağıdaki bilgiler çok işinize yarayacak. Masaüstü bilgisayar ve laptoplar için kodlar da ufak farklılıklar olsa da aşağıdaki bilgiler en temel dikkat edebileceğiniz noktaları belirtiyor. Çok daha fazla detay isteyenler intelin internet sitesindeki bilgilere göz atabilirler.

intel işlemci model kodları anlamı

“K” Çarpan kilitsiz işlemcilerdir, yani overclock yapılabilir, saat hızları oynanabilir

“U” Ultra low power, yani düşük güç tüketimli işlemcilerdir.

“M” Mobil yani Hareketli işlemcilerdir, orta sınıf.

“H” High, Yüksek performanslı işlemcilerdir.

“HQ” Yüksek performanslı işlemcilerdir. Sonundaki ki o harfi de Quadro yani dört çekirdek olduğunu gösterir. En güçlü denebilecek işlemci modelidir.

Hız sıralaması yapacak olursak;

HQ > H > M > U

Şeklinde sıralanabilir. K kodlu işlemcileri sıralamaya koymadım çünkü işlemci saati ile oynanıp daha üst düzey seviler elde edilebilir.

Bir de işlemcilerde nesil mevzusu var. 1. nesil 2. nesil 3. nesil işlemci olarak sıralanıp gidiyorlar. Bunları nasıl ayırt edebiliriz. İşlemci kodlarına baktığımızda bunları da anlayabiliyoruz. Tabii bu bilgiler sadece intel işlemciler için geçerli. İntel işlemci üzerindeki marka okuma tekniği diyebiliriz.

intel işlemci model kodları anlamları

Brand: Marka
Brand Modifier: Marka eki (markanın modeli)
Generation indicator: Kaçıncı nesil işlemci olduğunu gösteriyor.
SKU Numeric Digits: SKU numarası (Stock Keeping Unit: Stok Saklama Birimi)
Letter Suffix: ve Product Line Suffix Son Ek; yani yukarıdaki hızlı, mobil, yüksek hızlı gibi ayrımların yapıldığı yer.

Görselden da anlaşılacağı üzere her şey bu şekilde sıralanıyor. windows 10 kullanıcısı iseniz Windows 10’un Yeni Özellikleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.