Blogger

Blogger’da Özel Robots.txt Dosyası Nasıl Eklenir?

Blogger üzerinden websitesi yönetiyorsanız bu yazımız sitenizin kalitesi açısından hiç kuşkusuz büyük öneme sahiptir. Çünkü bu özel ayar dosyaları web siteleri ve arama motorları arasındaki bağda büyük rol üstlenirler. Blogger veya namı diğer blogspot siteniz için robots.txt dosyası oluşturmak ve eklemek istiyorsunuz. Blogger özel robots.txt dosyası nasıl eklenir? sorusundan hemen önce robots.txt nedir ne işe yarar kısaca bunlardan bir bahsedelim.

Robots.txt nedir?

Robotstxt nedir ne işe yarar, sorularına en kısa ve net cevap; sitenize gelen ve sizi arama sonuçlarında çıkarmak isteyen arama motorlarının botlarını yol gösterici daha doğru bir ifadeyle sitenizde karşılayıp tarif edici bir dosya şeklinde açıklanabilir. Bunu biraz açacak olursak, tüm sunucuların ve sitelerin ana dizini içerisinde botlara karşı karşılama vazifesi üstlenen içlerinde de bu tarz kodları barındıran ayar dosyaları vardır. Bu dosyalar web sitelerinin arama motorlarınca nasıl taranacağını açıklamak görevini üstlenirler. Robots txt dosyaları şu an uygulanan protokolde web site temelini el ele aldığımızda, sitenizin hangi kısımlarının taranıp hangi kısımlarının bundan muaf tutulması gerektiğini arama motorları botlarına bildirir. Bunları allowing ya da disallowing temelli kodlarla bildirirler.

Şimdi konumuza dönecek olursak robots.txt ayar dosyalarını blogger tabanlı web siteleriniz için nasıl oluşturacağınızı anlatmaya çalışalım. Robots.txt dosyasını tanımlarken blogunuzun neresinin taranıp neresinin taranmaması gerektiğini arama motorlarına bu ayar dosyaları üzerinden bildirmemiz gerektiğinden bahsettik. Bunun için blogunuza eklemeniz gereken kodu verip onun üzerinden anlatmaya devam edelim.

User-agent: Mediapartners-Google

User-agent: *

Disallow: /search?q=*

Disallow: /*?updated-max=*

Allow: /

Sitemap: https://blogdesteknet.blogspot.com/atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500

Evet yukarıdaki kodların ne anlama geldiğini kısaca açıklayalım kafanızda bir şeyler oluşmaya başlasın. Sitemize ekliyoruz ama neler ekliyoruz ne işe yarıyor en azından bir fikir edilmiş oluruz.

Robots.txt içindeki kodlar ne anlama geliyor?

User-agent: Mediapartners-Google Bu kod Google adsense kullanıcıları için sitelere eklenmesi gereken bir kod. Siz eğer adsense reklamını web sitenizde tercih etmiyorsanız bu kodu eklemenize gerek yok.

(Bununla ilgili çok detaya girmeyeceğim. Google’ın soru-cevap linkini üzerinden tüm detaylara bakabilirsiniz, üstelik Türkçe.)

User-agent:* Bu kod siteniz için bir çağrı kodudur. Web sitenizi arama motorlarınca index almak üzere çağırır. Yani ben de yeni şeyler var buyurun gelin demek üzere Google Bing Yahoo gibi arama motorlarını web sitenize davet eder.

Disallow: Bu kodda yazımızın başında bahsettiğimiz web sitenizde indexlenmesini istemediğiniz sayfaların belirtilmesinde kullanılır. Yani bu koddan sonra belirtilen sayfalarınızın arama motorlarınınca index almamasını rica eder. Mesela yukarıdaki koda göz atarsak; 2 defa disallow kullanılmış. İlkinde web sitenizin search kısmının yani etiket sayfalarının, ikincisinde de navigasyon sayfalarının indexlenmesi belirtilmiş. Neden index almaması gerektiği belirtilmiş diye sorarsanız. Bu aslına bakarsanız web sitenizin SEO’su ile alakalı birşey. Yani bu tür sayfalar içerik anlamında kaliteli sayfalara değildir. Bu nedenle de arama motorlarında listeleyip sitenizin kalitesini düşürmemesi için disallow edilmiş.

Allow: Bu kısımda da arama motorlarına izin verilen sayfalarınız yer alıyor. Yukarıdaki kodda mesela anasayfa ve tüm yazılarınızın index alması izni verilmiş.

Sitemap: Burada da web sitenizin haritasını yani Sitemap url’sini veriyoruz. Burada bu haritayı veriyoruz ki arama motorları web sitenizin ya da blogunuzun nasıl bir düzene sahip olduğunu kolayca öğrenip buna göre indeksleme yapabilsinler. Blogger sitenizin adresini bilmiyorsanız Blogger’da Google Sitemap Oluşturma yazımızı okuyabilirsiniz.

ilgili kodları öğrendiğimize göre şimdi de blogger’umuza nasıl ekleyeceğimizden bahsedelim.

Blogger Özel robots.txt Dosyası Nasıl Eklenir?

Blogger’ımıza giriş yaptık sol kısımda ayarlar ve ardından arama tercihleri seçeneğini tıklıyoruz. Açılan pencerede de özel robots.txt düzenle linkine tıklıyoruz.

Şimdi açılan kutucuğa yukarıda verdiğimiz kodu yapıştırıp Değişiklikleri Kaydet diyoruz.

blogger özel robots.txt dosyası ekleme 2

Evet aslında bakarsanız hepsi bu kadar. Şimdi dilerseniz işlem tamam mı yapabilmişmiyiz bunu kontrol edelim. Web sitenizin adresini aşağıdaki şekilde düzenleyip girin. Resimdeki gibi bir sayfa sizi karşılarsa daha doğrusu yukarıdan eklediğimiz kodların bulunduğu bir sayfa karşınıza çıkarsa işlem tamam demektir.

blogger özel robots.txt dosyası görme

Evet eğer bu sayfayı gördüyseniz robots.txt sitenize özel düzenlenmiş demektir. Bu kodlar web sitenizin seo değeri açısından önemlidir. O nedenle bu tarz düzenlemeleri yaparlarken biraz dikkatli olmakta fayda var.

Hepinize iyi bloglamalar.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.