SEO

Hit Getirecek Başlıkları Nasıl Buluruz?

başlık seçimi title

Hobi amaçlı, reklam amaçlı veya kâr amaçlı internet üzerinde kurulan pek çok site var. Fakat geneline baktığımızda, hepsinin tek bir amacı var o da olabildiğince ziyaretçi çekmek. Bu noktada insanların arama motorlarında öne çıkması gerekiyor ve SEO teknikleri uyguluyorlar. SEO pek çok farklı konuyu içeren kapsamlı bir olgu olsa da, ilk başta da tabii ki akla başlık geliyor.

Hit Getirecek Konular Bulmak ve Başlık Seçimi

Elbette ki içeriğiniz her şeyden önemli ve dolu dolu olması gerekiyor fakat ziyaretçiler, Google ve benzeri arama motorlarında içeriği göremezler. Dolayısıyla ilk olarak başlığa bakarlar ve buna göre girerler. Bu yüzden başlıkların konu içeriğini yansıtması, aynı zamanda ilgi çekici olması önemlidir. Ortalama bir başlık, en fazla 50-55 karakter uzunluğunda olmalıdır çünkü daha uzun başlıklar, Google aramalarında tam gözükmeyecektir.

İlk olarak siteniz belli bir alanda yayın yapmalı, içerikler de buna uygun olmalı. Örneğin, cep telefonları hakkında bir siteniz varsa, kullanacağınız anahtar kelimelerin listesini hazırlamalısınız. Bunun için Google Trendler’de o ay olan başlıklara da bakabilirsiniz, ya da Google’da manuel olarak araştırma da yapabilirsiniz.

Örneğin, başlık için seçtiğimiz kelime iPhone 7 olsun. İnternet tarayıcınızdan arama çubuğunu açın ve buraya iPhone 7 yazın fakat arama tuşuna basmayın. Karşınıza çeşitli örnekler çıkacak. İlk sırada şu anda iPhone 7 Plus bulunurken, diğer öne çıkan kelimeler şöyle;

iPhone 7 fiyat

iPhone 7 fiyatı

iPhone 7s

iPhone 7 Plus 128GB

Gördüğünüz gibi, eğer iPhone 7 hakkında bir konu yazacaksanız ve anahtar kelimeniz buysa, ilk öne çıkan başlıklar bu şekilde. Dolayısıyla anahtar kelime olarak bunları kullanabilir, aynı zamanda başlıkta da kullanabilirsiniz. Başlıkta kullanmanız tabii ki sizi daha avantajlı duruma sokacaktır. Örneğin, konu başlığının ‘iPhone 7 fiyatı ne kadar?’ olduğunu varsayalım. Google’da iPhone 7 fiyatı şeklinde arama yapanlara sizin başlığınızdaki o kısım koyu renkle yazılmış olarak gözükecek ve dolayısıyla daha fazla dikkat çekecek.

Tabii bu sırada başlıklarınızı ilgi çekici atmaya da ekstra özen gösterin ve konuyla bağlantılı olmalarına da özen gösterin.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.