SEO

Makale Yazdırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

makale yazmak

İnternet siteleri çoğaldıkça, Google ve benzeri arama motorları da düzenli olarak algoritmalarını değiştirmeye başladılar. Bu durum site sahiplerini, işletmecileri farklı yöntemler aramaya ve SEO üzerinde çalışmalar yapmaya itti. Dolayısıyla artık siteler için yazı hazırlarken daha fazla çaba harcamak, çalışmak gerekiyor. Biz de makale yazdırırken dikkat edilmesi gerekenler hususuna değineceğiz.

En başta özgün olmak geliyor

Makale yazdırırken, ilk olarak bu yazının tamamen özgün olmasına ve kopya içerikler barındırmamasına dikkat etmek gerekiyor. Farklı sitelerden derlenmiş bilgiler, çalıntı-kopya içerikler size fayda sağlamayacak, tam aksine sitenizi aramalarda geri sıralara düşürecektir. Daha kötü senaryoyla, Google tarafından kara listeye dahi alınabilirsiniz.

SEO’ya maksimum özen gösterilmeli

Yazılar en azından basit SEO tekniklerine uygun olarak kaleme alınmalıdır. Paragraflara bölünmeli, bu paragraflar aşırı uzun tutulmamalı ve alt başlıklarla desteklenmelidir. Tabii ki yazı için bir anahtar kelime de seçilmeli ve bu kelime belli noktalarda, yüzde 1-3 yoğunluğunda geçirilmelidir.

Konu ve başlık birbiriyle bağlantılı olmalı, alakasız şeyleri anlatmamalıdır. Diğer yandan, makaleyi yazan kişi Türkçe’ye hakim olmalı, temel kurallara uygun içerik hazırlamalıdır. Devamlı kelime tekrarına düşen, anlatım bozukluklarının yer aldığı makaleler ne SEO uyumludur, ne de okuyucu tarafından beğenilir.

özgün olmak

Makale yazarken nelere dikkat edilmeli?

Elbette her şeyin başında makalenin imla kurallarına uygun şekilde, yazım hatasız kaleme alınması geliyor. Bozuk bir Türkçe’yle yazılan içerik hem anlamsız olacaktır, hem de arama motorları tarafından benimsenmeyecektir. Aynı zamanda yazı için seçilen başlık da son derece önemlidir. Sonuçta ziyaretçiler anahtar kelime araması yaparken, ilk olarak uygun bulduğunuz başlığı görecek ve buna göre makalenize tıklayacaklar.

Alt başlıkların öneminden zaten bahsetmiştik. Ek olarak, yazının belli kısımlarında italik veya kalın – bold kelimeler yer alması da önemlidir. Ziyaretçinin dikkatini çekmesini istediğiniz anahtar kelimeleri kalın yazıyla yazarak hem SEO’ya katkı sağlayabilir, hem de daha hoş bir görünüm ortaya çıkarabilirsiniz.

Diğer yandan, yazının toplam uzunluğu da önemlidir. Kısa makaleler hem okuyucuya yeteri kadar bilgi vermeyecektir, hem de arama motorları bundan hoşlanmayacaktır. İdeal makale uzunluğu 250-300 kelimeyken, bunu uzatmak da sizin kararınıza kalmaktadır.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.